- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Otwarto Single Track – z korzyścią dla społeczeństwa, z pożytkiem dla przyrody

W malowniczych leśnych ostępach Roztocza w sobotę 7 listopada otwarta została ścieżka rowerowa Single Track z Hamerni do Józefowa. To pierwsza tego typu trasa w naszym regionie, która z pewnością będzie przyciągać na teren Nadleśnictwa Józefów wielu amatorów turystyki rowerowej.

Opiewająca na przeszło milion złotych inwestycja została sfinansowana w większości ze środków unijnych Funduszu Spójności przyznanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na wykonanie projektu „Restytucji i czynnej ochrony głuszca w Puszczy Solskiej”. Realizacja przedsięwzięcia była możliwa również dzięki wsparciu z Funduszu Leśnego LP.

Oficjalne otwarcie ścieżki Single Track, z udziałem burmistrza Józefowa, ministra Marcina Romanowskiego i leśników i zaproszonych gości odbyło się w sobotę 6 listopada w Józefowie miejscu, gdzie oddawana do użytku trasa kończy swój bieg.

Ośmiokilometrowy odcinek mający swój początek w Hamerni przebiega przez dwa powiaty – tomaszowski i biłgorajski. Ścieżka wiodąca przez pagórkowaty obszar Leśnictwa Kalina została urozmaicona przeszkodami takimi jak m.in. „stolik”, „podwójna hopka”, „pumptrack”, „step up”, „step down” czy różnego rodzaju „rollery”. Ukształtowanie trasy sprawia, że będą mogli z niej korzystać zarówno profesjonalni kolarze górscy, jak i mniej zaawansowani pasjonaci aktywnego wypoczynku na łonie natury.

- Reklama -

Las jest idealnym miejscem do wypoczynku i rekreacji oraz do uprawiania wielu aktywności sportowych. Jazda na rowerze górskim po specjalnie zaprojektowanym single tracku, czyli zrównoważonej ścieżce kolarstwa górskiego, usytuowanej na terenie Nadleśnictwa Józefów pozwala na uprawianie turystyki rowerowej z wykorzystaniem terenów leśnych przy jednoczesnym ograniczeniu ruchu turystycznego w newralgicznych dla nas miejscach czynnej ochrony głuszca – informuje dyrektor RDLP w Lublinie Zygmunt Byra.

W bieżącym roku kończy się projekt „Restytucji i czynnej ochrony głuszca w Puszczy Solskiej”, w którym uczestniczyły trzy nadleśnictwa lubelskiej dyrekcji (poza Józefowem także Nadleśnictwo Biłgoraj i Janów Lubelski). Działania podejmowane przez naszych leśników na przestrzeni ostatnich lat zaowocowały nie tylko odbudowaniem, lecz także ustabilizowaniem populacji tego cennego gatunku w lasach RDLP w Lublinie, która według prowadzonych obserwacji liczy obecnie ok. 130 osobników.

Zrealizowane zadanie znakomicie wpisuje się w kampanię Lasów Państwowych „DLA LASU, DLA LUDZI” przybliżającą społeczeństwu codzienną pracę polskich leśników, którzy na każdym kroku starają się równoważyć trzy najważniejsze funkcje jakie las pełni dla ludzi – przyrodniczą, społeczną i gospodarczą. Nowopowstała ścieżka będzie swego rodzaju magnesem przyciągającym miłośników jazdy na dwóch kółkach w malownicze zakątki Roztocza. Równie istotna jest dla nas wspomniana wcześniej rola ochronna tego obiektu, który poprzez właściwe kanalizowanie ruchu turystycznego będzie przyczyniał się do skutecznej ochrony głuszców bytujących w lasach józefowskich – dodaje dyrektor Byra.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.