Mulawa góra do 05.04.2024

- Reklama -

- Reklama -

Oszuści zarabiają na ptasiej grypie

- Reklama -

Na terenie naszego kraju grasują oszuści, którzy chcą zarobić na ptasiej grypie. Fałszywi inspektorzy wchodzą do gospodarstw, gdzie ptactwo domowe przebywa na wolnym powietrzu. Oszuści podczas rozmowy z właścicielami gospodarstw żądają dużej kwoty pieniędzy w gotówce za popełnione wykroczenie, po czym szybko odjeżdżają w nieznanym kierunku. Przed takimi sytuacjami ostrzega Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Lublinie.

Jak mówi z rozmowie z NOWą Gazetą Biłgorajską powiatowy lekarz weterynarii Marek Samojłowicz, takich zdarzeń w naszym powiecie nie odnotowano. Jednak rolnicy muszą być czujni. – Inspektorzy, którzy pracują na terenie powiatu biłgorajskiego, mają upoważnienia od powiatowego lekarza weterynarii. Są one imienne, co można skonfrontować z dowodem osobistym. Dodatkowo mają odznaki Inspekcji Weterynaryjnej. Jeśli rolnik, mimo przedstawienia takich dokumentów, ma wciąż wątpliwości, wówczas zawsze może zadzwonić do Powiatowego Lekarza Weterynarii i zapytać, czy dana osoba jest danego dnia w terenie na kontroli – instruuje lekarz weterynarii. – Żaden inspektor weterynaryjny nie bierze pieniędzy od rolnika w formie gotówki. Jeżeli rolnik jest karany w drodze mandatu, wówczas wystawia się mandat, który jest kredytowy i wpłatę należy uiszczać na konto. Jeśli rolnik jest karany w drodze decyzji administracyjnej, wówczas z takiej kontroli sporządzana jest dokumentacja i o dalszych krokach jest on informowany listownie – dodaje Marek Samojłowicz.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Gospodarze nie mogą nadal wypuszczać drobiu z kurników. Zakaz wciąż obowiązuje, a Inspekcja Weterynaryjna cały czas prowadzi kontrole gospodarstw i sprawdza, czy kury są w zamknięciu. – Termin zniesienia zakazu wypuszczania drobiu zależy od decyzji władz krajowych. Ostatni przypadek ptasiej grypy miał miejsce 17 marca. W momencie kiedy ukaże się nowe rozporządzenie, wówczas będzie wiadomo dokładnie, co będzie można robić a czego nie. Trudno jest na dzień dzisiejszy powiedzieć, jak będą wyglądać nowe wytyczne – twierdzi lekarz weterynarii, który zaznacza, że słoneczne dni sprzyjają niszczeniu wirusa ptasiej grypy. 

Jak czytamy na stronach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, projekt nowego rozporządzenia przewiduje ogólne środki bioasekuracji, które mają być stosowane przez hodowców drobiu, w celu zabezpieczenia wrażliwego inwentarza przed wystąpieniem grypy ptaków. Nowe przepisy mówią przede wszystkim o ograniczeniu dostępu drobiu do otwartych zbiorników wodnych. Hodowcy i producenci powinni starać się wypuszczać drób na terenie gospodarstwa, gdzie przebywa człowiek, co w naturalny sposób będzie odstraszało dzikie ptactwo od przebywania w zbyt bliskiej odległości. W gospodarstwach stosowane mogą być również ultradźwiękowe odstraszacze, siatki, itp. sposoby mające na celu ograniczenie do minimum ryzyka kontaktu z dzikim ptactwem, drób ma być karmiony i pojony w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodami, maty dezynfekcyjne mają być stosowane w obiektach, gdzie drób utrzymywany jest w systemie bezwybiegowym, ściółka dla ptaków ma być przechowywana w sposób zabezpieczający przed kontaktem ze zwierzętami, w szczególności dzikimi ptakami oraz ich odchodami.

Zgodnie z przewidywaniami nowe rozporządzenie może wejść w życie w pierwszej połowie kwietnia br.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Od 3 grudnia 2016 r. (od momentu wykrycia pierwszego ogniska HPA1) do 17 marca 2017 r. w Polsce wyznaczono w sumie 65 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u drobiu domowego (choroba wystąpiła na terenie 12 województw). Natomiast do 6 marca 2017 r. zanotowano w sumie 68 wystąpień wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 oraz H5N5 u dzikich ptaków.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.