- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Oszukani podczas zakupów internetowych

Policjanci coraz częściej przyjmują zgłoszenia o oszustwach dokonanych podczas zakupów lub też złamania zabezpieczeń kont portali społecznościowych. Oszuści nie próżnują. Przekonało się o tym dwoje mieszkańców gminy Biłgoraj. 19-latek zamówił telefon komórkowy za 2 tysiące złotych, a otrzymał breloczek, natomiast mieszkanka gminy Biłgoraj nie otrzymała do tej pory basenu ogrodowego. Pamiętajmy, że od nas samych w dużej mierze zależy to, czy nie staniemy się ofiarą internetowego oszusta.

- Reklama -

Kolejne 2 osoby zawiadomiły biłgorajską policję, że zostały oszukane przez nieuczciwych sprzedawców internetowych. 19-letni mieszkaniec gminy Biłgoraj na portalu społecznościowym znalazł ogłoszenie o sprzedaży telefonu komórkowego za kwotę 2 tysiące złotych. Mężczyzna złożył zamówienie i za towar zapłacił przelewem na wskazane przez sprzedającego konto. Odebrał przesyłkę, ale zamiast telefonu w środku koperty znajdował się… breloczek. Poszkodowany próbował kontaktować się z oszustem, niestety bezskutecznie. 19- latek złożył zawiadomienie o oszustwie, stracił 2 tysiące złotych.

Internetowe zakupy nie udały się również 36-letniej kobiecie. Mieszkanka gminy Biłgoraj na jednym z portali internetowych znalazła interesującą ją ofertę dotyczącą sprzedaży basenów ogrodowych. Kobieta postanowiła kupić  jeden basen i wpłaciła na konto sprzedawcy umówioną kwotę. Po upływie terminu przewidzianej dostawy nie mogła już nawiązać kontaktu  z nieuczciwym sprzedawcą, a strona internetowa z ogłoszeniem zniknęła. Pokrzywdzona straciła ponad 400 złotych. Policjanci prowadzą czynności w obu zgłoszonych przypadkach.

- Reklama -

Policja apeluje o rozwagę podczas internetowych transakcji. Decydując się na zakupy poprzez sieć internetową, na portalach aukcyjnych czy w sklepach internetowych, pamiętajmy o zachowaniu ostrożności. Sprawdzajmy sprzedawcę, u którego zamierzamy kupić wybraną rzecz. Zweryfikujmy, czy jest rzetelny. Uważajmy na ,,superokazje”. Nie zawsze to, co widoczne na zdjęciu, musi być takie samo w rzeczywistości lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Jeśli chcemy wziąć udział w aukcji internetowej, sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Nawet w przypadku, gdy mieszkamy daleko, zapytajmy, czy po towar można zgłosić się osobiście. Gromadźmy całą korespondencję ze sprzedającym, w przypadku oszustwa będzie ona bezcennym dowodem kontaktów. Zachowanie zasad ostrożności pozwala na bezpieczne zakupy w sieci. Jeśli jednak mimo tego padniemy ofiarą internetowego naciągacza i nie dostaniemy towaru, za który zapłaciliśmy, zgłośmy to na policję.

sierżant sztabowy Joanna Pilarska

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.