- Reklama -

Oszczędzają na śmieciach

Mieszkańcy Biłgoraja chętnie skorzystali z proponowanej przez Urząd Miasta zniżki w płatnościach za odpady komunalne. Wystarczy kompostować bioodpady.

Jeszcze w minionym roku biłgorajscy radni podjęli uchwałę w sprawie zwolnień z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym.

Od 1 stycznia do 24 lutego ze zwolenianie skorzystało 1706 osób. Łączna kwota zniżek wyniosła 51 tys.180 zł. Zwolnienia dotyczą właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi. Kwota ulgi wynosi 2,50 zł od osoby. Mieszkańcy muszą zgłosić informacje dotyczące posiadania kompostownika przydomowego i kompostowania w nim bioodpadów, w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Na terenie miasta Biłgoraj odbiera się około 750 ton bioodpadów (odpady kuchenne) i odpadów zielonych (trawa, liście). Zbiórka  bioodpadów znacząco podnosi koszty odbioru odpadów. Kompostowanie odpadów w kompostownikach przydomowych ma ograniczyć poziom masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do odbioru. Przy rozliczaniu się z wykonawcą usługi od 1 tony odebranych i zagospodarowanych odpadów spowoduje zmniejszenie masy odpadów przekazanych do składowania. To natomiast będzie miało wpływ na wysokość stawki opłaty za gospodarowanie odpadami.

- Reklama -

Przypomnijmy, że od 1 stycznia mieszkańcy Biłgoraja, za odpady segregowane płacą 19 zł od osoby miesięcznie. Znacznie więcej, bo 38 zł od osoby płacą za odpady niesegregowane.

red.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.