Mulawa góra do 05.04.2024

- Reklama -

- Reklama -

Osuchy. 75 lat po bitwie partyzanckiej (zdjęcia, film)

Dziś przy cmentarzu partyzanckim w Osuchach miały miejsce uroczystości patriotyczne upamiętniające 75. rocznicę największej bitwy partyzanckiej.

- Reklama -

Uroczystości w Osuchach co roku przyciągają rzesze ludzi. Nic dziwnego, gdyż cmentarz partyzancki znajdujący się w tej miejscowości i związana z nim bitwa z 1944 roku, to znamienne wydarzenie w naszej historii. Tegoroczną uroczystość rocznicową, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości patronatem narodowym objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Mulawa wybory do 05.04.2024
Także w niedzielę (23 czerwca) w asyście wojska, duchowieństwa, przedstawicieli wysokiej rangi urzędników państwowych, władz samorządowych, stowarzyszeń kombatanckich i rodzin poległych partyzantów, obchodzono 75. rocznicę wydarzeń.
– Gromadzimy się dziś w tym szczególnym miejscu, by uczcić pamięć żołnierzy poległych przed 75 laty w bitwie pod Osuchami, ale też i po to, by dać świadectwo żyjącym, że pamiętamy będziemy pamiętać o ich poświęceniu i wierności wobec Ojczyzny – mówił gospodarz uroczystości wójt gminy Łukowa Stanisław Kozyra.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Przedstawił on zarys bitwy na tle wydarzeń z czerwca 1944 roku na Zamojszczyźnie. W nocy z 24 na 25 czerwca doszło tu do największej i najjaskrawszej bitwy oddziałów partyzanckich podczas II wojny światowej. W ramach wielkiej akcji przeciwpartyzanckiej wojska niemieckie w sile 30 tys. żołnierzy wspieranych lotnictwem i artylerią uderzyły na oddziały partyzanckie liczące 1200 żołnierzy.
Straty w bitwie pod Osuchami były ogromne. O ofierze przelanej tu krwi zawsze będzie przypominać cmentarz w Osuchach, największy cmentarz partyzancki w kraju, na którym pochowano 253 żołnierzy. – Droga młodzieży! Rozejrzyjcie się, spójrzcie na mogiły, na szumiący las skrywający bolesną tajemnicę, wreszcie na twarze weteranów – bohaterów którzy ocaleli. Jeśli wsłuchacie się w głos historii, zrozumiecie znaczenie słów wypisanych na sztandarach „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Przekazujcie potomnym historię naszych przodków, przekazujcie najcenniejsze wartości, jakimi są wolność i patriotyzm – dodał.

Podczas uroczystości odbyło się także wręczenie nagród finalistom XIX Powiatowego Konkursu Wiedzy o AK i BCH na Ziemi Biłgorajskiej. Odczytano też apel poległych, a tuż po nim, na cmentarzu partyzanckim, uczestnicy uroczystości złożono wieńce pod pomnikiem poświęconym poległym żołnierzom.

Po oficjalnej części odbyła się także rekonstrukcja wydarzeń z czerwca 1944 roku, przygotowana przez członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Wir” oraz koncert patriotyczny.

Zobacz galerię zdjęć:

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.