Moto Tech

- Reklama -

Ostrzeżenie pogodowe. Możliwe są groźne burze

Dziś po południu nad teren Lubelszczyzny nadciągną groźne zjawiska atmosferyczne. Możliwe są burze z gradem, silny wiatr i ulewne opady deszczu z podtopieniami.

W czwartek obszar Polski dostanie się pod wpływ pogłębiającego się układu niżowego Cathy z centrum lokującym się nad wodami Bałtyku i związanego z nim chłodnego frontu atmosferycznego. Przed frontem na okres kilkunastu godzin wkroczy bardzo ciepła, niestabilna masa powietrza o dużej zawartości wilgoci w pionowym profilu troposfery, która zostanie następnie wypchnięta poza granice Polski przez strefę frontową. W obrębie frontu jak i w pewnej odległości na wschód od niego wykształcą się wyraźne linie zbieżności wiatru napędzające rozwój zjawisk burzowych. Wspomniany front chłodny będzie granicą styku dwóch skrajnych mas powietrza o znacznej różnicy temperaturowej. W korelacji z mocną niestabilnością, pogłębiającą się zatoką i frontem chłodnym nad Polską rozwinąć się mogą silne, a miejscami bardzo silne burze.

Początkowo będą to pojedyncze komórki burzowe, które dość szybko przekształcić mogą się w superkomórki burzowe. Ten typ burz przynosić ma szczególnie groźne porywy wiatru od 70 km/h do 110 km/h, powodując miejscami duże szkody. Oprócz nawalnych opadów deszczu, należy spodziewać się lokalnie gradu o średnicy od 1 cm do 4 cm. Istnieje marginalne ryzyko powstania 1-2 trąb powietrznych związanych z mezocyklonem. Zdecydowanie groźniejsze będą silne prądy zstępujące z chmur burzowych.

W kolejnych godzinach burz nad województwem będzie przybywać. Początkowo mają pojawić się nad zachodnią, południowo-zachodnią częścią regionu, następnie z umiarkowaną prędkością przemieszczać mają się dalej w głąb Lubelszczyzny.

Nad województwem może uformować się rozległy klaster wielokomórkowy, stwarzając w ten sposób realne ryzyko ze strony zalań, a nawet punktowych powodzi błyskawicznych. To drugie zjawisko jest zdecydowanie mniej prawdopodobne, jednak nie da się go całkowicie wykluczyć. Sumy opadów po 30 mm – 100 mm są prawdopodobne.

- Reklama -

Apogeum gwałtownych burz spodziewamy się w godzinach późnopopołudniowych i wieczornych. Nie można wykluczyć, że nad jednym obszarem w krótkim czasie może przejść nawet kilka komórek burzowych, powodujących nadmierne obciążenie opadowe, stwarzając ryzyko rozległych zalań.

Należy mieć na uwadze, że czwartkowe burze na swojej trasie generować będą bardzo dużą ilość wyładowań atmosferycznych, co stwarzać ma realne ryzyko dla zdrowia i mienia.

Burzowa aura utrzyma się przynajmniej do pierwszej części nocy. W porze nocnej podstawowym zagrożeniem pozostaną ulewne opady deszczu, grad może osiągać w początkowej fazie od 1 cm do 3 cm, niebezpieczny punktowo powinien być także wiatr.

Najprawdopodobniej burze zanikną w drugiej części nocy z czwartku na piątek, a pogoda uspokoi się w dopiero w piątek. Czeka nas napływ bardzo chłodnego powietrza z północnego-zachodu. Dodatkowym czynnikiem, potęgującym odczucie zimna będzie silny wiatr z omawianego wcześniej kierunku o prędkości w porywach do 50 km/h. Na termometrach nie zobaczymy więcej niż 14°C – 17°C.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić bieżące zobrazowania satelitarne, radarowe oraz detektory wyładowań. Niejednokrotnie zdarza się, że w jednej miejscowości przechodzi silna burza, gdy w tym samym czasie kilka kilometrów dalej panuje słoneczna aura.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.