- Reklama -

- Reklama -

Ostrzeżenie pogodowe. Możliwe są groźne burze

Dziś po południu nad teren Lubelszczyzny nadciągną groźne zjawiska atmosferyczne. Możliwe są burze z gradem, silny wiatr i ulewne opady deszczu z podtopieniami.

- Reklama -

W czwartek obszar Polski dostanie się pod wpływ pogłębiającego się układu niżowego Cathy z centrum lokującym się nad wodami Bałtyku i związanego z nim chłodnego frontu atmosferycznego. Przed frontem na okres kilkunastu godzin wkroczy bardzo ciepła, niestabilna masa powietrza o dużej zawartości wilgoci w pionowym profilu troposfery, która zostanie następnie wypchnięta poza granice Polski przez strefę frontową. W obrębie frontu jak i w pewnej odległości na wschód od niego wykształcą się wyraźne linie zbieżności wiatru napędzające rozwój zjawisk burzowych. Wspomniany front chłodny będzie granicą styku dwóch skrajnych mas powietrza o znacznej różnicy temperaturowej. W korelacji z mocną niestabilnością, pogłębiającą się zatoką i frontem chłodnym nad Polską rozwinąć się mogą silne, a miejscami bardzo silne burze.

Początkowo będą to pojedyncze komórki burzowe, które dość szybko przekształcić mogą się w superkomórki burzowe. Ten typ burz przynosić ma szczególnie groźne porywy wiatru od 70 km/h do 110 km/h, powodując miejscami duże szkody. Oprócz nawalnych opadów deszczu, należy spodziewać się lokalnie gradu o średnicy od 1 cm do 4 cm. Istnieje marginalne ryzyko powstania 1-2 trąb powietrznych związanych z mezocyklonem. Zdecydowanie groźniejsze będą silne prądy zstępujące z chmur burzowych.

Mulawa wybory do 05.04.2024

W kolejnych godzinach burz nad województwem będzie przybywać. Początkowo mają pojawić się nad zachodnią, południowo-zachodnią częścią regionu, następnie z umiarkowaną prędkością przemieszczać mają się dalej w głąb Lubelszczyzny.

Nad województwem może uformować się rozległy klaster wielokomórkowy, stwarzając w ten sposób realne ryzyko ze strony zalań, a nawet punktowych powodzi błyskawicznych. To drugie zjawisko jest zdecydowanie mniej prawdopodobne, jednak nie da się go całkowicie wykluczyć. Sumy opadów po 30 mm – 100 mm są prawdopodobne.

Apogeum gwałtownych burz spodziewamy się w godzinach późnopopołudniowych i wieczornych. Nie można wykluczyć, że nad jednym obszarem w krótkim czasie może przejść nawet kilka komórek burzowych, powodujących nadmierne obciążenie opadowe, stwarzając ryzyko rozległych zalań.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Należy mieć na uwadze, że czwartkowe burze na swojej trasie generować będą bardzo dużą ilość wyładowań atmosferycznych, co stwarzać ma realne ryzyko dla zdrowia i mienia.

Burzowa aura utrzyma się przynajmniej do pierwszej części nocy. W porze nocnej podstawowym zagrożeniem pozostaną ulewne opady deszczu, grad może osiągać w początkowej fazie od 1 cm do 3 cm, niebezpieczny punktowo powinien być także wiatr.

Najprawdopodobniej burze zanikną w drugiej części nocy z czwartku na piątek, a pogoda uspokoi się w dopiero w piątek. Czeka nas napływ bardzo chłodnego powietrza z północnego-zachodu. Dodatkowym czynnikiem, potęgującym odczucie zimna będzie silny wiatr z omawianego wcześniej kierunku o prędkości w porywach do 50 km/h. Na termometrach nie zobaczymy więcej niż 14°C – 17°C.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić bieżące zobrazowania satelitarne, radarowe oraz detektory wyładowań. Niejednokrotnie zdarza się, że w jednej miejscowości przechodzi silna burza, gdy w tym samym czasie kilka kilometrów dalej panuje słoneczna aura.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.