- Reklama -

Ostrzeżenie na telefon. Ruszył rządowy program

Dziś użytkownicy smartfonów w całym województwie lubelskim otrzymali ostrzeżenie pogodowe. To rządowy program, a alerty wysalano po raz pierwszy.

„Uwaga! Dziś gwałtowne burze, silny wiatr i ulewny deszcz. Miejscami grad. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek. Śledź komunikaty pogodowe” – komunikaty o takie treści otrzymali dziś użytkownicy smartfonów w całym województwie lubelskim.

Alert RCB, czyli komunikat SMS od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, będzie informował mieszkańców danych województw o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych, takich jak burze czy nawałnice, mogących zagrażać życiu.

RCB, czyli Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, kiedy tylko dostanie informację o zbliżającym się zagrożeniu pogodowym (i każdym zjawisku, które może zagrażać życiu człowieka), będzie przesyłać ją do operatorów telekomunikacyjnych. Operatorzy ci prześlą go z kolei do wszystkich klientów znajdujących się w zasięgu ich stacji bazowych. W ten sposób zostaną oni komunikatem SMS powiadomieni o gwałtownej burzy czy nawałnicy.

Jak informuje ministerstwo cyfryzacji, docelowy system ostrzegania zacznie funkcjonować w grudniu, jednak już dziś ruszył test alertu RCB. Wiele osób otrzymało sms z ostrzeżeniem pogodowym.

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dostają osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu. Wszyscy otrzymają na swój telefon komórkowy SMS zawierający informację o rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją oraz kilka wskazówek, dotyczących postępowania. Do wskazówek należy się stosować. Komunikaty mają być wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka

Alert RCB jest bezpłatny i może zostać wysłany przez cały rok o dowolnej porze dnia i nocy – zależnie od aktualnej sytuacji związanej z ewentualnym zagrożeniem życia i zdrowia.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.