- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Ostatnie pożegnanie ks. kan. Tadeusza Sochana

12 kwietnia w szpitalu w Chełmie zmarł ks. Tadeusz Sochan, wieloletni proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Górecku Kościelnym. Miał 76 lat.

- Reklama -

 

Pogrzeb ks. kan. Tadeusza Sochana, który odbył się w środę 20 kwietnia 2022 r. o godz. 12.00 w parafii pw. św. Jana Nepomucena w Suścu, zgromadził wiele osób. Na ostatnie pożegnanie kapłana przybyło około 100 księży, parafianie, bliższa i dalsza rodzina, przyjaciele, znajomi, przedstawiciele samorządu, organizacji i stowarzyszeń.

Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy Mariusz Leszczyński. – Z uporem i cierpliwością ks. Tadeusz codziennie dopisywał karty kroniki parafialnej. Czynił to z wielką pasją. To będzie wspaniałe świadectwo życia kapłana oraz historii parafii, a także diecezji. Dbał o kościół parafialny oraz cmentarz w Górecku. Jestem przekonany, że za swój krzyż oraz liczne zasługi ks. Tadeusz zyska życie wieczne  mówił podczas Mszy św. biskup Mariusz Leszczyński, przywołując wspomnienia z wizytacji parafii, festiwali maryjnych i innych spotkań.

Piękno i dobro to najważniejsze wartości, które przewijały się przez całe życie ks. Tadeusza. Mówiła o tym s. Bernadeta Lipian, pochodząca z Grabowicy, rodzinnej miejscowości ks. Sochana. Podkreślała także niezwykłą duchowość maryjną, która przyczyniła się do organizowania festiwali pieśni maryjnej. – Był poetą, marzycielem, a pasja artystyczna towarzyszyła mu do końca. Zachwycał się wschodami i zachodami słońca, każda pora roku wyzwalała w nim nową energię a przez to ożywiała jego wiarę, jego miłość do Boga Stwórcy – wspominała s. Bernadeta. – Poznaliśmy się na studiach. Bóg obdarzył Tadzia wieloma talentami, które potrafił rozwinąć. Pomagał innym duchowo, ale też materialnie – mówił kolega ze studiów ks. Józef Flis, dziekan Dekanatu Biłgoraj Północ.

Parafianie dziękowali ks. Tadeuszowi za otwartość, dobroć, ciepło, za zawsze otwarte drzwi. – Stryjek traktował każdą osobę tak samo, z miłością, na równi, z każdym rozmawiał, nikim nie gardził. Kochał ludzi, a ludzie kochali jego. Miał niezwykły dar nawiązywania relacji z drugim człowiekiem.  Lubił bawić się z dziećmi. Był dziennikarzem, reporterem, autorem książek. Był artystą. Kochał literaturę, poezję, malarstwo. Organizował wieczorki literackie. Stworzył lokalny zespół ludowy Grabowiczanki, wspierał zespoły ludowe. Kochał muzykę. Grał na skrzypcach i gitarze – wspominała podczas Mszy pogrzebowej bratanica Eliza Urban. – Łączyć ludzi a nie dzielić, pokazywać szerokie horyzonty to kolejne punkty jego misji – podkreślała.

 Ksiądz Tadeusz doceniał każdego oraz każdego motywował. Uczył nas otwartości. Dziękujemy za wszystkie delegacje, chóry oraz modlitwy – powiedział na zakończenie ks. Andrzej Niedużak, proboszcz parafii pw. św. Jana Nepomucena w Suścu.

- Reklama -

Był niezwykle energicznym kapłanem, z głową pełną pomysłów. Przez 17 lat był proboszczem parafii pw. św. Stanisław Biskupa i Męczennika w Górecku Kościelnym. Dał się poznać także jako animator życia kulturalnego. Każdego roku organizował zbiórki na cmentarzu w Górecku Kościelnym, z których dochód przeznaczał na renowację starych nagrobków.

Na zawsze zapisał się w pamięci mieszkańców powiatu biłgorajskiego jako twórca Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym, który do dzisiaj ściąga do tej miejscowości tłumy z całej Polski. Duszpasterz był również twórcą strony internetowej „Pogotowie modlitewne”, na której zbierał prośby o modlitwę od osób jej potrzebujących.

Odszedł kapłan niezwykły, dobry, wrażliwy człowiek o sercu otwartym na Boga i ludzi.

Śp. ks. Tadeusza Sochana polecajmy w modlitwach Miłosierdziu Bożemu.

***

Ks. Tadeusz Sochan urodził się 18 czerwca 1946 r. w Grabowicy (parafia Susiec).

8 grudnia 1984 r. biskup pomocniczy lubelski Piotr Hemperek udzielił mu święceń kapłańskich w Lublinie.

do Diecezji Lubelskiej z Zakonu Ojców Kapucynów (30.09.1991) pracował duszpastersko w parafiach:

Honiatycze (30.09.1991 – 17.06.1996) – proboszcz,
Łaszczówka (17.06.1996 – 18.08.1999) – proboszcz,
Górecko Kościelne (18.08.1999 – 17.08.2016) – proboszcz,
Tomaszów Lubelski św. Józefa (17.08.2016) – emeryt.

Ks. Tadeusz zmarł 12 kwietnia 2022 r. w szpitalu w Chełmie.

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.