- Reklama -

- Reklama -

Osada i gajówka Kociołki upamiętnione (film)

Osada i gajówka Kociołki, dawniej istniejąca pomiędzy Biłgorajem a Edwardowem, jest kolejnym miejscem upamiętnionym z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju.

- Reklama -

Uroczystość odbyła się 17 października 2021 r. w lesie na Kociołkach, a jej kontynuacją było „Spotkanie z Historią” w remizie w Brodziakach. Organizatorami uroczystości był GOK w Biłgoraju, Gmina Biłgoraj, Nadleśnictwo Biłgoraj oraz OSP w Brodziakach, a uczestniczyli w niej potomkowie rodzin żyjących w Kociołkach, okoliczni mieszkańcy i pasjonaci historii lokalnej.

O dziejach osady leśnej Kociołki oraz gajówki opowiedział Dominik Róg z Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju. Osada leśna Kociołki powstała w latach 30. XIX w. w dobrach Stanisława Nowakowskiego. Kilka rodzin, mieszkających w Kociołkach, zostało wysiedlonych z Kociołków przed II wojną światową. W czasie wojny istniejąca tutaj gajówka była ważnym miejscem oparcia dla partyzanckich oddziałów w Puszczy Solskiej.

Symbolicznego odsłonięcia tablicy upamiętniającej dokonali wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, zastępca wójta gminy Biłgoraj Wojciech Dziduch, nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj Andrzej Borowiec, przedstawiciel potomków mieszkańców Kociołków Stanisław Kwik, przewodniczący GRH „Wir” z Biłgoraja Grzegorz Koperwas oraz prezes OSP w Brodziakach Grzegorz Wardach. Symboliczne kwiaty złożyli również przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK Koło w Stalowej Woli. W ramach projektu przygotowano również wolnostojącą tablicę edukacyjną o dziejach Kociołków.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Po uroczystości w lesie na Kociołkach mieszkańcy i goście przenieśli się do remizy w Brodziakach, gdzie doszło do „Spotkania z Historią”, na którym wyświetlone zostały nagrania świadków II wojny światowej oraz film „Wesele partyzanckie” z Pikniku Historycznego w Brodziakach. Na spotkaniu potomkowie mieszkańców Kociołków podzielili się opowieściami rodzinnymi, legendami i historiami. Materiały zebrane na spotkaniu będą wykorzystane w publikacji o zaginionych osadach i wsiach w Gminie Biłgoraj.

Miejsce upamiętniono w ramach projektu „Kociołki – zaginiona osada leśna”, realizowanego przez GOK w Biłgoraju, dofinansowanego ze środków programu „Działaj Lokalnie” 2021 r., Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej i Urzędu Gminy Wiejskiej Biłgoraj.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.