- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Osada i gajówka Kociołki upamiętnione (film)

Osada i gajówka Kociołki, dawniej istniejąca pomiędzy Biłgorajem a Edwardowem, jest kolejnym miejscem upamiętnionym z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju.

Uroczystość odbyła się 17 października 2021 r. w lesie na Kociołkach, a jej kontynuacją było „Spotkanie z Historią” w remizie w Brodziakach. Organizatorami uroczystości był GOK w Biłgoraju, Gmina Biłgoraj, Nadleśnictwo Biłgoraj oraz OSP w Brodziakach, a uczestniczyli w niej potomkowie rodzin żyjących w Kociołkach, okoliczni mieszkańcy i pasjonaci historii lokalnej.

O dziejach osady leśnej Kociołki oraz gajówki opowiedział Dominik Róg z Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju. Osada leśna Kociołki powstała w latach 30. XIX w. w dobrach Stanisława Nowakowskiego. Kilka rodzin, mieszkających w Kociołkach, zostało wysiedlonych z Kociołków przed II wojną światową. W czasie wojny istniejąca tutaj gajówka była ważnym miejscem oparcia dla partyzanckich oddziałów w Puszczy Solskiej.

- Reklama -

Symbolicznego odsłonięcia tablicy upamiętniającej dokonali wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, zastępca wójta gminy Biłgoraj Wojciech Dziduch, nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj Andrzej Borowiec, przedstawiciel potomków mieszkańców Kociołków Stanisław Kwik, przewodniczący GRH „Wir” z Biłgoraja Grzegorz Koperwas oraz prezes OSP w Brodziakach Grzegorz Wardach. Symboliczne kwiaty złożyli również przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK Koło w Stalowej Woli. W ramach projektu przygotowano również wolnostojącą tablicę edukacyjną o dziejach Kociołków.

Po uroczystości w lesie na Kociołkach mieszkańcy i goście przenieśli się do remizy w Brodziakach, gdzie doszło do „Spotkania z Historią”, na którym wyświetlone zostały nagrania świadków II wojny światowej oraz film „Wesele partyzanckie” z Pikniku Historycznego w Brodziakach. Na spotkaniu potomkowie mieszkańców Kociołków podzielili się opowieściami rodzinnymi, legendami i historiami. Materiały zebrane na spotkaniu będą wykorzystane w publikacji o zaginionych osadach i wsiach w Gminie Biłgoraj.

Miejsce upamiętniono w ramach projektu „Kociołki – zaginiona osada leśna”, realizowanego przez GOK w Biłgoraju, dofinansowanego ze środków programu „Działaj Lokalnie” 2021 r., Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej i Urzędu Gminy Wiejskiej Biłgoraj.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.