- Reklama -

- Reklama -

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Biłgoraja

- Reklama -

Barwny orszak Trzech Króli przeszedł 6 stycznia ulicami Biłgoraja! W ten sposób już po raz piąty mieszkańcy miasta i sąsiednich miejscowości obchodzili święto Objawienia Pańskiego.


Mulawa wybory do 05.04.2024

Wspólne świętowanie rozpoczęło się w sanktuarium św. Marii Magdaleny uroczystą Mszą św., której przewodniczył kustosz ks. kan. Witold Batycki. Po Eucharystii prowadzeni przez gwiazdę Trzej Królowie ze swoimi orszakami i rzesze wiernych wyruszyli, by pokłonić się Bożemu Dzieciątku.

W drodze do stajenki można było zobaczyć cztery sceny. „Olśnienie Mędrców” to scena I przy sanktuarium św. Marii Magdaleny. Ucztę i bal w pałacu Heroda przedstawiała scena II na balkonie Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. Zabawy w gospodzie można było zobaczyć przed budynkiem SDH w scenie zatytułowanej „Gospoda”. Scena IV przy kościele pw. św. Jerzego przedstawiała „Szałas Pasterzy”. Na placu przy Biłgorajskim Centrum Kultury odbył się „Pokłon Trzech Króli” i złożenie darów.

Orszak pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi” zakończył się rozstrzygnięciem konkursu na szopkę bożonarodzeniową i gwiazdę betlejemską, i wspólnym kolędowaniem. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II we współpracy z biłgorajskimi parafiami.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Orszak Trzech Króli to największe na świecie jasełka wystawiane w przestrzeni publicznej. Ich scenariusz oparty jest na ewangelicznym przekazie. Udział całych rodzin w pochodzie jest jednocześnie symboliczną manifestacją przywiązania do życia zgodnego z zasadami wiary i wartości chrześcijańskich. Orszak Trzech Króli to idea promowania Święta Objawienia Pańskiego. To tworzenie  tradycji opartej na staropolskich obyczajach. Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar) wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, od 2011 roku jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.

 

- Reklama -

2 Komentarze
  1. siara mówi

    Trzej królowie na dwóch koniach ???? w łukowej jadą trzej królowie na trzech koniach ,,a czy było inaczej czego nie wiem ????

  2. C,Z mówi

    Fajne koniki Mariusz

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.