- Reklama -

Orkan Ksawery łamał drzewa w powiecie

To była ciężka noc i równie pracowity poranek dla naszych strażaków. Orkan Ksawery zaczął szaleć w piątek w nocy, około godz. 1.00. Wtedy też rozdzwoniły się telefony z prośbą o interwencję. Strażacy interweniowali 6 października aż 23 razy. Wiatr powalał drzewa i łamał gałęzie w miejscowościach: Bukownica, Księżpol, Olszanka, Aleksandrów, Sól, Kolonia Sól, Żelebsko, Markowicze, Bukowina, Rapy Dylańskie, Hamernia, Józefów, Biłgoraj, Andrzejówka, Panasówka, Gilów, Żabno, Ciosmy, Dąbrowica, Lipiny Górne-Borowina, Tokary, Gródki, Elizówka oraz Chmielek. Ostatnia interwencja strażaków była około godz. 14.00. W Soli, Tokarach i Chmielku powalone drzewa i gałęzie uszkodziły linie energetyczne. Szczęśliwie nikomu nic się nie stało.

- Reklama -

Orkan Ksawery przeszedł nad dużą częścią Europy. Wiatr przekraczał prędkość 100 kilometrów na godzinę. Spowodował wiele zniszczeń i zabił dwie osoby. 39 osób zostało rannych. Orkan szalał także nad Niemcami, w Czechach i w Holandii. W Polsce najmocniej wiało na Śnieżce – 202 km/h, a na pozostałym obszarze najsilniejsze porywy wystąpiły w Lesznie i Kaliszu – 122 km/h.

Orkany w Polsce to wiatry, których prędkość przekracza 33 m/s (siła wiatru oznaczonego na skali Beauforta jako huragan, lecz orkan jest wiatrem o nieco innej strukturze). Orkany powodują bardzo duże zniszczenia (pozrywane dachy domów, powalone drzewa, zerwane linie energetyczne). Są one skutkiem dużej różnicy temperatur, powodującej ogromne różnice ciśnienia, między Oceanem Atlantyckim i Eurazją.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.