- Reklama -

Opiekunka osób starszych w Niemczech – zakres zadań

Jesteś zainteresowana pracą jako opiekunka osób starszych na terenie Niemiec? W niniejszym artykule przedstawimy ci obowiązki, do których prawdopodobnie zostaniesz oddelegowana po dotarciu do klienta/klientki.

Opieka nad osobą starszą

- Reklama -

Ostateczny kształt obowiązków opiekunki jest uzależniony od stanu zdrowotnego osoby. Najczęściej chodzi o pielęgnację jej ciała, pozwalającej na codzienne utrzymanie właściwej higieny. W razie konieczności trzeba przygotować się na zmianę pieluch/bielizny. Niezależnie jednak od wykonywanej czynności opiekunka bezwzględnie musi mieć założone specjalistyczne rękawiczki, chroniące przed bakteriami i zakażeniami po obu stronach. Ich kupno jest obowiązkiem rodziny klienta.

Często można spotkać się z przypadkami, w których starsi ludzie nie są w stanie samodzielnie poruszać się po domu, a co dopiero na zewnątrz. Wtedy z pomocą przychodzi opiekunka, ułatwiająca czynności związane ze wstawaniem, siadaniem.

Ruch to zdrowie!

Część seniorów jednak nie chce siedzieć całymi dniami w domu i przy tym są w stanie (przynajmniej do pewnego stopnia) chodzić o własnych siłach. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak udać się z nimi na spacery i inne aktywności na świeżym powietrzu. Ma to zbawienny wpływ nie tylko na aspekt fizyczny, ale i psychiczny, zwłaszcza w przypadku osób zmagających się z chorobą Alzheimera. Wedle ekspertów aktywizacja związana z organizowaniem czasu i wybieraniem zajęć pozwala na zmniejszenie szybkości postępowania choroby. Oczywiście, jeśli są to czynności, z którymi starszy człowiek jest sobie w stanie poradzić, najlepiej bez wsparcia. Nie mają one bowiem sensu, jeśli musi go wyręczać właśnie opiekunka.

Na przykład może to być:

  • układanie puzzli,
  • dłuższa konwersacja,
  • rozwiązywanie nieskomplikowanych zadań,
  • granie w gry (planszowe, komputerowe).

Zajmowanie się domem

Pozostaje jeszcze aspekt zajmowania się domem przez opiekunkę. W związku z tym, że mowa o miejscu, w którym to żyje senior/seniorka, będzie ona musiała starannie go sprzątać, robić pranie czy prasować. Ponadto dochodzi do tego kwestia przygotowywania posiłku oraz robienia zakupów spożywczych i chemicznych. Natomiast zawsze można spróbować dogadać się z rodziną osoby starszej, aby to ona zajmowała się tą drugą czynnością. Z pewnością ułatwi to pracę opiekunce.

Szukasz opiekunki dla osób starszych? Sprawdź ofertę privatecare24.pl

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.