- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

“Open Call” w Szkole Podstawowej nr 5

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju bierze udział w międzynarodowym projekcie polsko-niemiecko-ukraińskim „Open Call”.

– Nasze zgłoszenie do projektu zostało zaakceptowane już w lutym 2020, a na początku marca uczestniczyliśmy w spotkaniu inaugurującym Fundacji Genshagen z Niemiec. Obecnie nasza współpraca odbywa się online i ze względu na sytuację epidemiologiczną przesunie się w czasie – mówi Ewa Stasiewicz, nauczyciel języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 5 w Biłgoraju. 

Projekt został stworzony z okazji 75-lecia zakończenia wojny przez Instytut Goethego wraz
z Federalną Centralą Kształcenia Obywatelskiego i ma na celu spotkanie w jednym miejscu historyków, artystów, uczniów i nauczycieli z Niemiec, Polski i Ukrainy.

Domy na terenach przygranicznych między Niemcami a Polską, a także między Ukrainą a Polską opowiadają liczne historie losów rodzin. Często znajdują się tam wioski, które musiały zostać całkowicie opuszczone, a następnie zaludniano je na nowo. W rezultacie mieszkania były schronieniem dla wielu różnych rodzin stanowiących mniejszości etniczne. Zakończenie II wojny światowej i czas po nim zostawił w tamtych miejscach najwięcej śladów. Wspomniany projekt sprawi, że „ściany przemówią”. W każdym kraju zostaną utworzone zespoły uczniów. Pod opieką nauczycieli, historyków i tandemu artystów uwidocznią miejsca dotychczas „niewidzialne” w ich kraju. Dzięki wsparciu młodzieży osiągnięcia wyprawy badawczej historyków i dokumentacja artystyczna wraz z komentarzami do zdjęć zostaną przedstawione jesienią na wystawie fotograficznej w Kijowie. Fotografia z elementami AR (elementy rzeczywistości rozszerzonej) będzie głównym tematem wystawy.

- Reklama -

Projekt finansowany jest ze środków programu „Partnerstwo Wschodnie” Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec.

– Wybrano naszą szkołę spośród wielu zgłoszeń z Polski, ponieważ w naszej okolicy znajduje się wiele miejsc, które odegrały ważną rolę podczas II wojny światowej. Miejsca, którymi się zajmujemy to cmentarz w Sochach i były cmentarz żydowski w Biłgoraju, gdzie obecnie znajduje się sala gimnastyczna Liceum im. ONZ – mówi Alina Typkokoordynator projektu Open Call, opisująca tło historyczne wskazanych miejsc.   

Miasta partnerskie w projekcie to:

  • Ukraina: Kovel, Sumy, Beryslav
  • Niemcy: Berlin, Marburg
  • Polska: Biłgoraj, Racławice Śląskie + Głogówek, Warszawa

 Red. 

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.