- Reklama -

- Reklama -

Oni wiedzą jak używać argumentów! Mistrzowie debaty oksfordzkiej wyłonieni (WYNIKI, FOTO)

Z nimi lepieje nie wchodzić w walkę na słowa! Znamy mistrzów biłgorajskiej debaty oksfordzkiej, w której udział wzięły drużyny ze wszystkich szkół średnich w powiecie biłgorajskim.

- Reklama -

Właśnie zakończył się Finał VI Mistrzostw Debat Oksfordzkich w Biłgoraju.

Zobacz: https://gazetabilgoraj.pl/sala-bck-peka-w-szwach-trwa-final-debaty-oksfordzkiej-foto/

 

Loża ekspertów w składzie Alicja Jachiewicz-Shmidt, Witold Dąbrowski i Maciej Gębala nie miała łatwego zadania. Dyskusja toczyła się na bardzo wysokim poziomie, a zakres argumentów od tematów filozoficznych, po bieżące wydarzenia polityczne i społeczne zdumiewał.

Jednak decyzją loży ekspertów, najlepsi w kulturalnej walce na argumenty okazali się uczniowie z I LO im. ONZ w Biłgoraju.

Drużyna opozycji w składzie: Miłosz Stelmach, Natalia Pawełko, Laura Karpik i Maciej Oleszczuk minimalną przewagą punktów pokonała zespół z ZSBiO w Biłgoraju. Natalia Larwa, Mateusz Żak, Antonina Zięba i Paweł Pędziwiatr z „Budowlanki” do końca dzielnie bronili tezy, że: w dyskusji liczy się narracja, a nie fakty.

 

Tytuł „Lidera wśród mówców” otrzymał Miłosz Stelmach, lider drużyny opozycji z LO im. ONZ.

 

Zobacz jak wyglądał  pierwszy etap VI Debaty Oksfordzkiej w Biłgoraju: https://gazetabilgoraj.pl/w-bilgoraju-jak-na-oxfordzie-foto/

 

- Reklama -

Czym jest debata oksfordzka:

 

Debata oksfordzka jest to sformalizowana forma dyskusji pomiędzy dwoma czteroosobowymi drużynami. Toczy się ona nad podawaną z wyprzedzeniem (najczęściej tygodniowym) tezą – jasnym stwierdzeniem, które można potwierdzić lub obalić. Na 15 minut przed rozpoczęciem debaty drużyny w wyniku losowania przeprowadzanego przez sędziego stają się drużyną propozycji (broniącą podanej tezy) i opozycji (mającej ją obalić).

Debatę oksfordzką prowadzi marszałek. Jest to osoba, która czuwa nad uroczystym przebiegiem debaty – zaprasza mówców do wygłoszenia swoich mów, pilnuje czasu wystąpień oraz dba o niezakłócony przebieg danej przemowy.

Drużyny występują naprzemiennie, zaczynając od pierwszej mowy propozycji aż do czwartej mowy opozycji.

Wystąpienia trwają 5 minut, po tym czasie marszałek powinien odebrać głos osobie przedłużającej swoje przemówienie. Drużyna ma również prawo odnieść się do wystąpienia przeciwników za pomocą dwóch pytań lub informacji zgłaszanych poprzez podniesienie ręki (każdy mówca podczas swojej mowy powinien przyjąć dwa pytania lub dwie informacje, o ile takie się pojawią).

(źródło: https://debataoksfordzka.pl)

 

 

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.