- Reklama -

- Reklama -

Oni dali się oszukać. Kto następny?

Wydłuża się lista mieszkańców powiatu biłgorajskiego oszukanych drogą internetową. Wśród ofiar są ludzie starsi, ale także wykształceni i potrafiący poruszać się w internecie. Oto smutne historie mieszkańców powiatu. Oraz kilka rad jak uniknąć podobnych wydarzeń.

- Reklama -

 

O tym, że pomysłowość internetowych oszustów nie ma końca pisaliśmy już wielokrotnie. Ofiarą może paść każdy, co pokazują policyjne statystyki: tylko w przeciągu miesiąca ofiarami w powiecie biłgorajskim  padły osoby w wieku od 20 do 74 lat:

 

 • 59-letni mieszkaniec powiatu biłgorajskiego podczas rozmowy z „fałszywym pracownikiem banku”, zainstalował oprogramowanie do zdalnej obsługi pulpitu. W efekcie z konta mężczyzny oszuści wykonali przelew na prawie 40 000 złotych.

 

 •  20-letni mieszkaniec powiatu biłgorajskiego podczas rozmowy z fałszywym pracownikiem banku, uwierzył, że ktoś na jego dane chce zaciągnąć kredyt w wysokości 20 000 złotych. Celem zabezpieczenia wszystkich środków znajdujących się na jego koncie podał oszustowi kod BLIK. W konsekwencji na terenie Polski ktoś wypłacił z jego konta 3 000 zł.

 

 • – 51-letni mieszkaniec powiatu biłgorajskiego zgłosił się na policję i poinformował, że stracił ponad 100 000 złotych podczas inwestycji na „internetowej giełdzie”. Skontaktowała się z nim kobieta, która namówiła go do „gry na giełdzie”. Początkowo mężczyzna „zainwestował” 1 000 złotych. Następnie skontaktował się z nim mężczyzna, który namówił 51 -latka do zaciągnięcia kredytu. Mężczyzna w banku uzyskał kredyt, który przelał na wskazane konto, dodatkowo przelał na nie swoje oszczędności. Ponadto udostępnił oszustowi dane z dowodu osobistego. Po jakimś czasie otrzymał informację, że aby wypłacić „zainwestowane” pieniądze musi zapłacić podatek. 51-latek ponownie wybrał się po kredyt, gdzie po rozmowie z pracownikiem banku zrozumiał, że został oszukany.

 

 • – 74-latek otrzymał telefon od rzekomego doradcy finansowego. Mężczyzna wpłacał na wskazane konto swoje oszczędności. Niestety oszust namówił go do zainstalowania aplikacji, dzięki której współpraca między nimi miała przebiegać szybko i sprawnie. Tak naprawdę było to oprogramowanie do zdalnej obsługi komputera, dzięki temu dostępowi oszust zaciągnął na mężczyznę kredyt. W efekcie mężczyzna stracił prawie 90 000 złotych.

 

 •  38-latka postanowiła sprzedać przez Internet spodnie. Szybko skontaktowała się z nią osoba zainteresowana kupnem. Kobieta weszła w podesłany przez nieznajomą link i straciła 2 500 złotych.

 

- Reklama -

 • -27-latek na portalu ogłoszeniowym wypatrzył konsolę do gier. Po dokonaniu opłaty w kwocie ponad 400 zł za pomocą kodu BLIK profil sprzedającego i oferta zniknęły, a kontakt ze sprzedającym się urwał. Mężczyzna nie otrzymał ani towaru, ani zwrotu pieniędzy.

 

 •  40-latka zainwestowała swoje oszczędności na internetowej giełdzie. Za namową fałszywego doradcy finansowego zainstalowała również na swoim urządzeniu aplikację Any Desk, która miała ułatwić współpracę pomiędzy nią, a „doradcą”. Okazało się, że została oszukana. Straciła prawie 1000 zł.

 

 • 33-latka postanowiła sprzedać przez Internet dwie sukienki. Szybko skontaktowała się z nią oszustka, z którą kobieta rozmawiała prawie godzinę. Kobieta podała numer karty i kod autoryzacyjny tracąc w ten sposób prawie 18 000 złotych.

 

O tym jak nie dać się oszukać pisaliśmy między innymi TUTAJ

 

 

 

Również Policja każdorazowo apeluje, by przy internetowych i telefonicznych transakcjach zachować wyjątkową czujność i rozwagę. Zwłaszcza przed świętami – wzmożone zakupy oznaczają również wzmożoną działalność złodziei. Dlatego Policja opublikowała poradnik, z którym warto się zapoznać zanim klikniemy „KUP” i podążymy za instrukcją płatności:

Aby prezenty mogły uszczęśliwić obdarowanego pamiętaj o kilku zasadach bezpiecznych zakupów:

 

  • weryfikuj sprzedawcę/usługodawcę, czytaj negatywne komentarze i opinie;
  • jeżeli wykonujesz przelew na rachunek bankowy upewnij się, czy rzeczywiście należy on do odbiorcy płatności (nr rachunku może być podmieniony przez oszusta);
  • uważnie czytaj regulamin sprzedawcy – wydaje się, że jest to strata czasu, ale niezapoznanie się z nim może okazać się stratą pieniędzy;
  • przekazuj tylko te dane, które są niezbędne do przeprowadzenia płatności i dostawy towaru;
  • jeśli pojawił się błąd przy płatności, zwróć uwagę czy nie zostaniesz przekierowany na oszukańczą stronę, która tylko przypomina prawdziwą;
  • jeśli dostaniesz komunikat o niedopłacie drobnej kwoty może być to próba oszustwa- wyłudzenie loginu i hasła do bankowości internetowej;
  • wybieraj platformę e-commerce lub dostawcę usługi płatniczej, który zaoferuje Ci ochronę, w przypadku, kiedy towar lub usługa nie zostanie dostarczona lub jakość jego będzie odbiegała od zadeklarowanej w ofercie;
  • nigdy nie ujawniaj informacji poufnych np.: kodów do bankowości internetowej, kodów BLIK lub kodów 3D Secure wykorzystywanych do potwierdzenia transakcji kartowych w Internecie przychodzących na telefon;
  • przed zatwierdzeniem płatności zawsze uważnie czytaj treść SMS-ów, jakie przychodzą na twój telefon lub komunikatów w aplikacji mobilnej banku – z ich treści może wynikać, iż akceptujesz transakcję, którą realizują oszuści;
  • nie instaluj dodatkowego oprogramowania, które jest „rzekomo” wymagane z uwagi na tzw. bezpieczeństwo płatności, lub które umożliwi udzielenie Ci zdalnego wsparcia;
  • nie klikaj na linki przesłane w niespodziewanych wiadomościach e-mail lub SMS-ach

 

 • NIE POZWÓL BY ŚWIĘTA ZDEZORGANIZOWAŁ CI OSZUST!
 • jeśli zainstalowałeś zdalny pulpit natychmiast go odinstaluj i powiadom o tym bank;
 • zgłoś reklamację w banku;
 • złóż zawiadomienie na policji lub prokuraturze;
 • jeżeli podejrzewasz oszustwo, w zależności od sytuacji zmień hasło do bankowości internetowej, bankowości mobilnej lub kod PIN do karty płatniczej.

 

 

 

 

Poradnik nt. bezpiecznych zakupów przedświątecznych opracowany przez FINCERT.PL – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Komendę Główną Policji.

 

Źródło: KPP Biłgoraj

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.