- Reklama -

- Reklama -

On the road: wycieczka do Czech

Czy marzy ci się wycieczka samochodowa po czeskich drogach? Chcesz się do niej dobrze przygotować? Kochasz naturę i masz zamiar omijać duże miasta? Ten artykuł na pewno pomoże ci zrealizować marzenia o szalonych wojażach po Czechach.

- Reklama -

Przygotowania do podróży

Warto byś miał na uwadze, że Czechy są dość staromodnym krajem. Nie wszędzie zapłacisz kartą, a zwłaszcza za papierosy. Musisz mieć zatem zapas gotówki. Niech nie przerażą cię ceny, które będą podawane w dziesiątkach i setkach. 1 korona czeska to około 0,19 groszy.

Tyle więc zapłacisz za podstawowe produkty

chleb 4.48 PLN (23.50 CZK)

bułka 0.55 PLN (2.90 CZK)

masło (200g) 7.03 PLN (36.90 CZK)

ser żółty (1kg) 40.03 PLN (210.00 CZK)

jajka (10 sztuk) 5.72 PLN (30.00 CZK)

szynka (1kg) 30.50 PLN (160.00 CZK)
pomidory (1kg) 6.18 PLN (32.45 CZK)
papierosy 15.63 (82.00 CZK)

- Reklama -

Jeśli planujesz korzystać z autostrad, musisz nabyć też winietę elektroniczną. Te, naklejane na szybach, wycofano w 2021 roku. Zastanawiasz się jak ją kupić? Wystarczy prosta prośba o winietę – Republika Czeska będzie od tego momentu dostępna dla ciebie naprawdę wzdłuż i wszerz.

Miasteczko Hradec Kralove

Około godziny jazdy od przejścia granicznego w Lubavce, ukaże ci się wspaniałe miasteczko Hradec Kralove. Pierwsze wzmianki o warowni Hradec pojawiły się już w XII wieku. Miasto łączy w sobie styl następujących po sobie epok, zaczynając od gotyku, a kończąc na współczesności. To sprawia właśnie, że jest żywym zapisem kultury czeskiej. W sercu miasta stoi majestatyczna Biała Wieża, której twórcą jest prawdopodobnie Jan Santini. Według XVIII-wiecznej historiografii jest jednym z najstarszych kościołów w Czechach.

Nieopodal stoi katedra św. Ducha, która owiana jest tajemnicą, ponieważ do naszych czasów nie zachował się żaden dokument założycielski. Prawdopodobnie jednak został ufundowany przez polsko-czeską królową Ryksę Elżbietę, która na skutek zawirowań politycznych rządziła w tej części regionu i dbała o jego rozwój.

Kutna Hora

Następny punkt na trasie to z pewnością powinna być miejscowość Kutna Hora, która słynie z mrożącego krew w żyłach ossuarium (Kaplicy Czaszek/Kostnice Sedlec). Znajdują się w niej szczątki kilkudziesięciu tysięcy ofiar wojen husyckich, wojny trzydziestoletniej oraz epidemii dżumy, która przetoczyła się przez Czechy w XIV wieku. Kości i czaszki zostały wykorzystane do wykonania wystroju (kapliczek, ołtarzy, żyrandoli herbów itd.). Nie pełnią funkcji sakralnych, są traktowane jako ekscentryczna atrakcja turystyczna. Przyjezdnych jest bardzo dużo, zwłaszcza z Pragi. Dlatego warto wybrać mniej oczywiste miesiące na zwiedzanie tego specyficznego miejsca.

Obszar chronionego krajobrazu Žďárské vrchy

Jeśli znudzi ci się już typowo turystyczne zwiedzanie i obudzi się w tobie zew natury, skieruj swój samochód na drogę krajową 38 i jedź do miejscowości Žďár nad Sázavou, położonej tuż przy przepięknym obszarze chronionego krajobrazu. Jest to perła Wyżyny Czesko-Morawskiej, wypełniona pięknymi formacjami skalnymi, malowniczymi wioskami oraz łąkami. W regionie znajdują się też skanseny wiejskie (Betlejemski oraz Veselý Kopec) oraz młyn i młot wodny w Svobodnych Hamrach.

Morawskie winnice

Republika Czeska dzieli się na trzy historyczne krainy, Czechy, Śląsk Czeski oraz Morawy, na których właśnie jesteś. Choć wydawałoby się, że w tym kraju króluje piwo, to na Morawach istnieje żywa kultura winiarska. Trunkiem emblematycznym dla tego regionu jest burčak, czyli lekko sfermentowany moszcz winny, który jest pity na przełomie lata i jesieni. Warto rozejrzeć się za noclegiem, jeśli chcesz zapoznać się z tym lokalnym alkoholem. Okoliczni twórcy leją go w budkach z kranów i śmieją się, kiedy mocno uderza turystom do głowy. Pamiętaj, żeby kapsel od butelki miał dziurkę. Młode wino buzuje i bez dostępu do tlenu może najzwyczajniej w świecie wybuchnąć! Urok burčaku tkwi w tym, że przez nieustanną fermentację nie da się go eksportować. Jest zatem kwintesencją tego, co morawskie.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź