- Reklama -

Młodzież z “Budowlanki” na Dniu Transplantacji

26 stycznia jest dniem, w którym obchodzony jest w Polsce Dzień Transplantacji. Upamiętnia on pierwszy udany przeszczep nerki w Polsce sprzed 51 lat. Rocznie wykonywanych jest 1000 przeszczepów nerki. Narządy jednego zmarłego dawcy dają szansę na uratowanie kilku istnień.

W obchodach Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji wzięła udział 31 stycznia klasa 1ep Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Młodzież tej szkoły wzięła udział w spotkaniu, które mówiło o propagowaniu dawstwa organów w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. Wyjazd uczniów zorganizowała B Ulanowska.

W ramach programu przewidziano spotkanie z osobami po transplantacjach. Ci ludzie żyją, bo dostali serce, nerkę, trzustkę, wątrobę…. cząstkę kogoś. To dar, który nie ma ceny. Dziękowali za nowe życie. Podczas tego spotkania miała miejsce także prezentacja plakatów, promujących transplantacje. Dodatkowo uczniowie mogli obejrzeć ekranizację filmu zrealizowanego przez uczniów Bursy nr 1 w Zamościu “Tak, dla transplantacji”.

W październiku ubiegłego roku Ministerstwo Zdrowia zainaugurowało kampanię edukacyjno-informacyjną “Solidarnie dla transplantacji”. Kampania potrwa do końca 2020 r. Ma na celu upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej. Ma również zachęcić Polaków do publicznego deklarowania swojej woli w kwestii dawstwa narządów oraz zainteresować ich potencjalnym dawstwem szpiku kostnego.

- Reklama -

Wobec tego, na spotkaniu w zamojskim szpitalu, przedstawiono również założenia kampanii “Solidarnie dla transplantacji”, które miały upowszechnić wiedzę i poparcie społeczne dla dawstwa narządów. Kampania przewidziała dla przybyłych uczniów z Biłgoraja także dwie wystawy multimedialne  znajdujące się na parterze szpitala. Jedna z nich prezentowała historię osiągnięć polskiej transplantologii, natomiast druga przybliżyła samą ideę dawstwa narządów.

J.P.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.