- Reklama -

Odznaczone przez prezydenta (foto)

Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w miniony czwartek. W siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Biszczy zgromadzili się tego dnia podopieczni, pracownicy, a także goście specjalni. Obecni byli: ministra Krzysztofa Michałkiewicza reprezentował Zastępca Prezesa Zarządu Pefron Tomasz Maruszewski, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, poseł na Sejm RP Genowefa Tokarskja, pełnomocnik wojewody lubelskiego Zdzisław Podkański oraz wójt Biszczy Zbigniew Pyczko. Wszystkich powitała Prezes Zarządu Fundacji na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy Otwórzmy Swoje Serca w Zamościu Irena Jaskulska. – Mam zaszczyt poinformować państwa, że prezydent Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował osoby zasłużone w służbie państwu i społeczeństwo – tak na wstępie mówiła prezes Jaskulska. Po czym w imieniu prezydenta odznaczenia dokonał wicewojewoda Robert Gmitruczuk. Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy oraz wsparcia brązowym krzyżem zasługi odznaczone zostały Teresa Duras, Maria Kościk, Krystyna Wysocka i Krystyna Trembuła. – Myślę, że dzisiejsze odznaczenia będą dla nas motywacją do dalszej pracy na rzecz osób niepełnosprawnych i ich rodzin – mówiła Krystyna Wysocka, która dziękowała w imieniu wszystkich pań za tak ważne odznaczenia. 

Po wręczeniu odznaczeń przyszedł czas na przemówienia. – Społeczeństwo winne zachowywać się w sposób solidarny. Te dzisiejsze odznaczenia są najlepszym dowodem na to, że takie osoby istnieją w naszym społeczeństwie, odczuwają empatię, są wrażliwe na nieszczęście, które niestety zdarza się i zdarzyć się może każdemu z nas – mówił gratulując odznaczonym paniom Tomasz Maruszewski. – Państwowy Fundusz Rehabilitacji osób niepełnosprawnych z roku na rok pozyskuje coraz większe środki, które przekazuje na cel osób niepełnosprawnych. W tym roku tych środków jest ponad 753 mln zł. Trafią one do samorządów powiatowych. Ogromna pula tych środków przeznaczona jest na działalność warsztatów zajęciowych. Jest to 420 mln zł. Od takich ludzi jak panie, zależy, że tych środków może być jeszcze więcej – dodawał. 

- Reklama -

Poseł Genowefa Tokarska także kierowała do odznaczonych pań słowa gratulacji i podziękowań za trud wykonywanej pracy. – Spotykamy się na co dzień i ja wiem, że zasłużyłyście – podkreślała. –Wchodząc do państwa, widziałem bardzo dużo uśmiechów. To jest najlepszy wyróżnik tego, że te odznaczenia prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej trafiły we właściwe ręce. Są one przyczepione na właściwym miejscu, nad sercem – mówił wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk. Pełnomocnik wojewody lubelskiego Zdzisław Podkański, obiecał natomiast, że będzie się starał wspierać warsztaty, gdyż pieniędzy na takie cele będzie sporo. – Chcę paniom serdecznie podziękować za waszą ciężką pracę na rzecz osób potrzebujących i oczywiście pogratulować tak wielkiego odznaczenia. Gmina Biszcza nie jest zbyt dużą gminą, ale to co możemy pomagać warsztatom terapii zajęciowej, to pomagamy(…). Będziemy dokładali wszelkich starań aby warsztaty dobrze funkcjonowały i się rozwijały – mówił wójt Zbigniew Pyczko

Następnie głos zabrali podopieczni warsztatów, którzy recytując i śpiewając dziękowali wyróżnionym paniom. Po części artystycznej wszyscy, jak jedna wielka rodzina, zasiedli do stołu i zjedli razem obiad. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.