kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Odszkodowanie z OC zarządcy dróg

Niestety, polskie drogi pozostawiają wiele do życzenia. O ile budujemy nowe trasy, nowe odcinki autostrad, to stare lokalne drogi są po prostu zapomniane. Czasami trafiamy na drogę, w której jest więcej dziur niż nawierzchni i nietrudno tutaj o uszkodzenie pojazdu, w efekcie czego konieczne będzie poniesienie kosztów naprawy.

- Reklama -

Nie zawsze musimy opłacać takie naprawy z własnej kieszeni. W odpowiednich okolicznościach oraz w konkretnych przypadkach mamy prawo starać się o odszkodowanie z OC zarządcy dróg.

Tylko do kogo się zwrócić w takich sytuacjach? Odpowiedzialność za utrzymanie dróg publicznych w należytym stanie ponosi dana gmina, powiat lub województwo. Te organy są odpowiedzialne za odśnieżanie dróg, łatanie dróg oraz ustawianie odpowiednich znaków, tak by dana droga była bezpieczna dla użytkowników.

toyota Yaris

Jeśli uszkodziliśmy samochód, wpadając w wielką dziurę, to mamy możliwość dochodzenia swoich roszczeń i żądać odszkodowania. W takiej sprawie należy zebrać dowody, by móc walczyć o swoje prawa. Zarządcy dróg niechętnie przyznają się do złych nawierzchni i nie chcą wypłacać odszkodowań, dlatego odpowiednia dokumentacja jest niezbędna, by móc w ogóle działać w tej sprawie.

Jeśli chcemy mieć pewność, że zostaniemy przyjęci z naszymi roszczeniami, to warto na miejsce zdarzenia wezwać policję, która ma obowiązek sporządzić odpowiednią notatkę. Kolejnym ważnym elementem jest sporządzenie dokumentacji w postaci zdjęć. Koniecznie należy zrobić zdjęcie dziury w jezdni oraz uszkodzeń, jakie ma nasze auto. Jeśli jest to możliwe, to należy zrobić zdjęcie samochodu i dziury razem, aby było dokładnie widoczne, jak doszło do szkody. Jeśli mamy świadków, to jest to najlepszy dowód w sprawie. Warto też przy dochodzeniu odszkodowania rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnego pełnomocnika, czyli radcy prawnego lub adwokata: https://pamietnikwindykatora.pl/dochodzenie-odszkodowania-z-prawnikiem/

W omawianej sytuacji, tzn. pojawienia się dziury w jedni, zarządca drogi jest zobligowany do ustawienia stosownych znaków, sygnalizacji bądź zamknięcia danego odcinka drogi oraz usunięcia przyczyn, jakie doprowadziły do szkody, w tym konkretnym przypadku musi załatać dziurę. Zdarzają się sytuacje, kiedy szkoda nie zawsze jest oczywista, np. w przypadku opadów śniegu. Zarządca dróg jest zobowiązany do utrzymywania swoich dróg w należytym porządku, w tym również musi je odśnieżać. Tylko nie zawsze jest możliwe szybkie odśnieżenie wszystkich odcinków, stąd w takich sprawach szkoda czasami nie zostaje uznana.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.