- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Odświeżona legitymacja emeryta-rencisty. Kto ją dostanie?

- Reklama -

Od początku lutego każdy, kto przechodzi na świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, otrzyma nową legitymację emeryta-rencisty. Jednocześnie ZUS uspokaja posiadaczy legitymacji wydanych na starym wzorze: te dokumenty nadal są ważne.

Rocznie instytucja wydaje od 350 tys. do 400 tys. nowych legitymacji emeryta-rencisty. Dokument potwierdza, że jej posiadacz pobiera świadczenie z ZUS. Do końca stycznia obowiązywał stary, jasnozielony wzór legitymacji.

Od 1 lutego 2017 r. ZUS wydaje już tylko nowe biało-zielone legitymacje. Na odwrocie pojawił się napis LER (legitymacja emeryta-rencisty) w alfabecie Braille`a. Dzięki temu dokument łatwo rozpoznają osoby niewidome.

Nowa legitymacja nie ma już pola „numer świadczenia”. Zastąpiło je pole „rodzaj świadczenia”, gdzie znajdziemy informację, że klient pobiera: emeryturę, emeryturę pomostową, rentę, rentę socjalną albo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

- Reklama -

Co istotne, stare legitymacje zachowują ważność i nie będą automatycznie wymieniane. Jednak osoby niewidome i słabowidzące, dla których legitymacja opatrzona zapisem w alfabecie Braille`a będzie ułatwieniem, mogą w każdej chwili zdać stary dokument i odebrać nowy.

Jednocześnie ZUS przypomina, że sama legitymacja z zasady nie uprawnia do ulg, np. w transporcie publicznym. O ewentualnych zniżkach decydują odrębne przepisy dotyczące przewozu w transporcie krajowym i lokalnym.

 

Małgorzata Korba

regionalny rzecznik ZUS

w województwie lubelskim

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.