- Reklama -

- Reklama -

„Odprężenie w bezpiecznym miejscu”

- Reklama -

Od września Stowarzyszenie Wspierające osoby Niepełnosprawne – mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Teodorówce „Stokrotka” realizuje projekt „Odprężenie w bezpiecznym miejscu” dofinansowany przez firmę MODEL Opakowania. Jest on adresowany do osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu głębokim ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.

Projekt ma na celu doposażenie Sali Doświadczania Świata, istniejącej w Domu Pomocy Społecznej w Teodorówce, w projektor i tarczę żelową do efektów graficznych. W sali odbywają się zajęcia terapeutyczne Metodą Snoeezelen. Pomieszczenie Snoeezelen to fragment przestrzeni, w której na podopiecznego spływają przemyślane i właściwe dobrane bodźce wzrokowe, słuchowe, dotykowe, zapachowe i kinestetyczne. Projektor stanowi jeden z podstawowych elementów takiej sali. Kreuje „magiczny, niezwykły świat Snoeezelen”. Projektor przeznaczony jest do aktywizacji zmysłu wzroku, koncentracji wzrokowej, oddziaływuje za pomocą barw na nastrój i samopoczucie. 

urząd MArszałkowski projekt

Nowy sprzęt wyposażony jest w tarczę płynną – żelową. Jest to podwójna płytka. Między jedną a drugą ścianką znajdują się różnokolorowe płyny o konsystencji żelu. Kiedy podczas projekcji tarcza obraca się, płyny te mieszają się ze sobą, przepływają przez siebie, łączą się i ponownie oddzielają, co daje wspaniałe efekty kolorystyczne, które w dodatku nigdy się nie powtarzają. Jak w kalejdoskopie obrazy tworzą się przypadkowo.

 

Po wprowadzeniu nowego elementu w metodzie Snoeezelen – podopieczni mogą poznawać całkiem inny świat, barwy i ich zestawienia. Ma to kardynalne znaczenie, ponieważ w dużej mierze wzbogaca życie, podnosi jego poziom i jakość w terapii osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną. Osoby z tak poważnymi problemami rozwojowymi, poddane tej terapii zyskują możliwość stymulacji rozwoju potrzeb poznawczych, poprawia się koncentracja, wzrasta zaciekawienie otaczającym światem. 

W imieniu Stowarzyszenia, Domu Pomocy Społecznej oraz podopiecznych korzystających systematycznie z Sali Doświadczania Świata dziękujemy firmie MODEL Opakowania za dofinansowanie, dzięki któremu zajęcia są wzbogacone o nowe doznania. Pobyt w sali jest dla uczestnika bardziej interesujący i bogatszy w doświadczenia co przekłada się na większe efekty terapeutyczne. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.