- Reklama -

- Reklama -

Odnawialne źródła energii w gminie Potok Górny

- Reklama -

Gmina Potok Górny realizuje projekt pn. „Budowa infrastruktury umożliwiającej wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w Gminie Potok Górny” ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej IV Energia przyjazna środowisku, Działania 4.1 Wsparcie wykorzystania OZE. Całkowita wartość projektu wynosi 6 313 886,11 zł, a wartość dofinansowania 4 867 851,72 zł.

Celem głównym projektu jest poprawa jakości (czystości) powietrza w gminie Potok Górny poprzez wykorzystanie zasobów energii odnawialnej (energii słonecznej i energii biomasy) jako alternatywnego źródła wytwarzania ciepła.

toyota Yaris

Kluczowym rezultatem projektu będzie poprawa jakość powietrza na terenie gminy Potok Górny. Rezultat ten zostanie osiągnięty poprzez zadania realizowane w ramach projektu, związane z montażem instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii, tj. kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych oraz kotłów grzewczych opalanych biomasą (pellet).

W ramach projektu zamontowane zostaną kolektory słoneczne (199 szt.) do produkcji energii cieplnej z promieniowania słonecznego w celu podgrzewania c.w.u oraz kotły na biomasę (119 szt.) do produkcji energii cieplnej z biomasy do centralnego ogrzewania i ewentualnie podgrzewania c.w.u w gospodarstwach domowych i obiektach użyteczności publicznej. Ponadto projekt przewiduje wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Instalacja będzie wyposażona w nowoczesną automatykę z regulatorem pozwalającym na bieżący monitoring funkcjonowania instalacji oraz funkcją zliczania energii dostarczonej przez kolektory w postaci statystyk. Możliwa będzie zdalna obsługa instalacji solarnej i dostęp do statystyk poprzez portal i narzędzia ICT.

Potrzeba realizacji projektu wynika bezpośrednio ze zdiagnozowanych potrzeb głównych grup interesariuszy, do których należą m.in. zwiększenie dostępności mieszkańców do instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE); zmniejszenie kosztów związanych z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej dla mieszkańców; rozwiązanie problemów mieszkańców związanych z uzależnieniem od jednego źródła energii; poprawa jakości środowiska naturalnego i poprawa warunków do rozwoju społeczno-gospodarczego. Kluczowym argumentem przemawiającym za realizacją inwestycji jest fakt, iż projekt rozwiąże problemy mieszkańców gminy związane z uzależnieniem od jednego źródła energii oraz z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego, zmniejszy koszty wytwarzania ciepłej wody użytkowej oraz koszty ogrzewania domów. Przedsięwzięcie wpłynie na poprawę komfortu życia, przyczyni się do rozwoju regionu dzięki popularyzacji działań dywersyfikujących źródła pozyskania energii, promujących ideę i rozwiązania pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii i jednoczesnym zachowaniu zasady dbałości o ochronę środowiska naturalnego (znaczące obniżenie emisji CO2 do atmosfery). Kompleksowe i systematyczne podejście do projektu w przyszłości umożliwi jego rozbudowę lub kontynuację w zależności od aktualnych potrzeb. W związku z tym projekt umożliwi zaspokojenie nie tylko potrzeb obecnych interesariuszy, ale także pomoże rozwiązać problemy przyszłych interesariuszy.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Krystyna mówi

    Co to za jakieś banialuki piszecie? Co to za bzdury sa? Solary dzisiaj zakładać? po co jak sa ogniwa fotowoltaiczne. albo jedno albo drugie . razem sie na dachu nie zmieszcza wiec wybrac to co nowoczesniejsze jest a nie jakies stare solary co były dobre kilka lat temu a nie teraz. I tye zachwyty nad tym ze sobie bedziesz mogła jedna czy druga popatrzec ile to ciepła wyprodukowałas. Po co sie pytam. Ciebie obchodzi czy masz ciepłe wode czy nie. I tyle. a jak masz prad tani to nim tez i wode mozesz ogrzac prosto i bez solarów gdzie sa płyny pompki zbiorniki sterowniki i gdzie to wszysko przecieka i sie psuje na potege. A jak sie nie psuje to rdzewieje. A jesli chodzi o pelete to najbardziej zadowoleni to sa ci co ten pelet produkuja bo jego cena jest sporo wyzsza niz wegla. wiec jaki sens ma palenie peletem skoro sa juz piece kategorii V i maja odpowiednia klase czystosci spalin. Czyli palac ekogroszkiem dzieki nowym piecom mamy to samo co palac peletem który jest sporo drozszy. jedyne co usłyszałam to to ze przy pelecie sie nie ubrudzisz bo nie ma p[opiołu. Ale zapłacisz sporo wiecej a na to zwykły człowiek patrzy najbardziej. Na cene . ale u nas jak zwykłe wszysko jest od d…y strony wiec i ten temat tez zaczety z tej własnie strony.

  2. Anna mówi

    A fotowoltaika gdzie?????

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.