- Reklama -

Odnawialne źródła energii także w Potoku Górnym

Kompleksowa dostawa i montaż w oparciu o posiadaną dokumentację techniczną 237 kotłowni na biomasę i 199 instalacji kolektorów słonecznych – takie zadanie czeka gminę Potok Górny w ramach projektu „Budowa infrastruktury umożliwiającej wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w Gminie Potok Górny”. Na to zadanie samorząd zarezerwował w budżecie rekordową kwotę prawie 5 mln zł.

Gmina już ogłosiła przetarg na wykonanie tej inwestycji. Przetarg podzielono na dwie części. Jedna dotyczyła zakupu i montażu kolektorów słonecznych, druga kotłów na biomasę. Samorząd przeznaczył na to odpowiednio 1 mln 934 tys. zł  i 4 mln 101 tys. zł. Termin zgłaszania ofert upłynął 11 kwietnia. Po otwarciu kopert okazało się, że wszystkie oferty firm dotyczące kolektorów słonecznych przekraczają możliwości finansowe gminy. W części pierwszej swoje propozycje złożyły trzy firmy. Spółka Sanito z Warszawy zaoferowała wykonanie zadania za 2 mln 095 tys. zł, Spółka Solartime z Rzeszowa za 2 mln 029 tys. zł, a firma Dajk z Lublina nieco ponad 2 mln zł.

W drugiej części zamówienia, dotyczącej kotłów na biomasę, wpłynęły oferty dwóch firm. Za nieco ponad 4 mln zł to zadanie może wykonać lubelska firma Dajk. Natomiast kwotę 4 mln 76 tys. zł zaoferowała firma Budmet z Czeladzi.

– Na razie nie mamy jeszcze rozstrzygnięcia przetargu. Procedura trwa, a firmy dopytują o szczegóły. Wykonawców inwestycji wyłonimy po 15 maja – mówi wójt gminy Edward Hacia. Jak dodaje, w maju planowane są także zebrania informacyjne z mieszkańcami, podczas których przekazywane będą wszystkie szczegóły techniczne i finansowe.

Wójt wyjaśnia, że jest już komplet podań na kolektory słoneczne, ale osoby chętne mogą zapisywać się jeszcze na listę rezerwową. Natomiast duży ruch jest na liście na piece. Niektórzy mieszkańcy rezygnują, w ich miejsce wpisują się kolejni chętni. Beneficjenci projektu muszą liczyć się z pokryciem części kosztów zakupu i montażu sprzętu. W przypadku kolektorów słonecznych będzie to ok. 2 tys. zł, natomiast do pieców trzeba będzie dopłacić blisko 3 500 zł.

Inwestycja „Budowa infrastruktury umożliwiającej wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w Gminie Potok Górny” jest rozłożona na dwa lata. Zakończenie wszystkich prac zaplanowano jest na 2019 rok.

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Kanibal mówi

    Co się stało że wszyscy rezygnują z piecy?

  2. Kanibal mówi

    Co się stało że wszyscy rezygnują z piecy ?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.