- Reklama -

- Reklama -

„Odnaleźć sens życia w rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym”

- Reklama -

To tytuł projektu realizowanego w ramach programu „Lubelskie Lokalnie – Mikrodotacje FIO 3”. Już w przyszłą sobotę, 6 lipca odbędzie się pierwsze spotkanie z tego cyklu – będą to warsztaty motywacyjne z Aleksandrą Utracką-Skoczeń – autorką książki „Tak Cię kocham”.

Psychologowie twierdzą, że wiadomość o niepełnosprawności dziecka można porównać do śmierci kogoś bliskiego. Rodzice przechodzą przez poszczególne etapy żałoby – od zaprzeczenia, szoku, przez targowanie, depresję, aż po akceptację. Jakość życia w rodzinie z dzieckiem z niepełnosprawnością zależy od tempa przejścia przez wymienionych 5 faz – często jednak rodzice tkwią w zaprzeczeniu lub nie potrafią wyjść z depresji, do tego dochodzi stres związany z wychowaniem dziecka z dysfunkcją – badania pokazują, że jest on porównywalny nawet do stresu pourazowego żołnierzy powracających z wojny.

Niewątpliwie rodzice dzieci niepełnosprawnych potrzebują dużego wsparcia psychologicznego często też lekarskiego. W Polsce też sytuację utrudnia obowiązujące prawo, stanowiące, iż opiekunowie, którzy ze względu na niepełnosprawność dziecka zrezygnowali z zatrudnienia na pełnym etacie i pobierają świadczenie pielęgnacyjne, nie mogą podjąć pracy – nawet na pół etatu, czy zlecenie, przez co są odcięci od życia społecznego, kontaktów z innymi ludźmi, a ich świat zamyka się wokół domu oraz opieki nad chorym dzieckiem.

Im dłużej działamy w tym środowisku, tym mocniej zauważamy, że nie tylko dzieci niepełnosprawne wymagają wsparcia ale także ich rodzice. Stąd też pomysł projektu „Odnaleźć sens życia w rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym – mówi Elżbieta Jargieło-Frąk – sekretarz zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rodzin z Dzieckiem Niepełnosprawnym w Biłgoraju. – Pierwszym działaniem będą warsztaty z panią Aleksandrą Utracką-Skoczeń – mamą Tosi z autyzmem i mózgowym porażeniem dziecięcym, autorką książki „Tak Cię kocham”, w której w sposób do bólu szczery opisała swoją drogę przejścia przez okres żałoby aż po akceptację bycia rodzicem niepełnosprawnego dziecka i odnalezienie radości życia. Szanuj siebie, pokochaj siebie – to główne przesłanie warsztatów, które prowadzi pani Aleksandra.

Spotkanie ma charakter otwarty, zaproszone są szczególnie rodziny dzieci niepełnosprawnych, ale także wszystkie osoby, którym bliska jest ta tematyka – psychologowie, pedagodzy, terapeuci. Odbędzie się ono 6 lipca w sobotę w godz.9.00 – 13 w Auli Franciszkańskiej przy parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju. ul. Krzeszowska 1.

Warsztaty realizowane są w ramach projektu pt. „Odnaleźć radość życia w rodzinie z dzieckiem

niepełnosprawnym” z programu „Lubelskie Lokalnie – Mikrodotacje FIO 3” finansowanego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.