- Reklama -

- Reklama -

Oddali hołd uczestnikom bitwy

Uroczystości rozpoczęły się tuż przed południem pod Pomnikiem Poległych Żołnierzy AK w Lasowcach. Na wstępie do zebranych kilka słów skierował burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal. Następnie odbyła się akademia przygotowana przez uczniów. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania patriotycznych pieśni.

W imieniu poseł Agaty Borowiec wiązankę złożyli Patrycja Kowal, asystentka poseł i Henryk Paska Radny Rady Powiatu Biłgorajskiego. – Kolejny raz w rocznicę stoczonej bitwy przez oddziały Armii Krajowej z Niemcami pod Lasowcami przy pomniku poległych w tych lasach żołnierzy oddajemy hołd tym wszystkim, którzy nie bali się poświęcić siły fizyczne i duchowe, talenty i energię, a często i swoje życie dla dobra wspólnego, jakim jest Ojczyzna; którzy nie ulękli się niebezpieczeństw i trudności, nie zatracili wiary w ideały i prawdziwe wartości. Jan Paweł II mówił: „Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii i tradycji” napisała w liście Agata Borowiec. Dodała, że obowiązek nauczania patriotyzmu spoczywa na nas wszystkich, bo gdy nasze dzieci będą umiały kochać Ojczyznę w sposób bezinteresowny, nam wszystkim będzie żyło się lepiej. W czasach nieustannego pośpiechu coraz trudniej znaleźć nam chwilę, by pochylić się nad przeszłością i historią, jednak nic nie zwalnia nas z obowiązku pamiętania – stwierdziła. Cytowała słowa Józefa Piłsudskiego „Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem” Bądźmy narodem, pamiętajmy! – zakończyła.

- Reklama -

Bitwa partyzancka stoczona 4 lutego 1943 na terenie Zamojszczyzny w pobliżu wsi Lasowce (obecnie Lasowe, część wsi Stara Huta) zakończyła się porażką partyzantów z oddziału Armii Krajowej por. Piotra Złomańca „Podlaskiego”.

Organizatorami uroczystości byli: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, 3 Batalion Zmechanizowany w Zamościu i Burmistrz Krasnobrodu.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.