- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Oddaj krew dla chorego nauczyciela

12 grudnia w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących, przy ulicy Przemysłowej w Biłgoraju odbędzie się akcja oddawania krwi dla jednego z nauczycieli, który jest ciężko chory.

- Reklama -

Zgodnie z corocznym zwyczajem oddawania krwi w ZSZiO w Biłgoraju, 12 grudnia  ponownie odbędzie się zbiórka krwi, którą przeprowadzi szkolne koło PCK. Jeśli ktoś chciałby wspomóc zbiórkę i oddać krew proszony jest o zgłoszenie się do nauczycieli lub opiekunów szkolnego koła PCK, którymi są Monika Ferenc-Cieślak i Edyta Kiesz.

Do akcji zachęca też dyrektor  Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących dr Adam Balicki:

W najbliższy czwartek o godzinie 11:40 zapraszam na akcję oddawania krwi w  ZSZiO. W tym roku postanowiliśmy oddać krew dla naszego kolegi – dodaje dyrektor Balicki.

W biłgorajskich szkołach oraz innych instytucjach zbiórki krwi organizowane są cyklicznie. Jeżeli ktoś nie jest w stanie tego dnia włączyć się w akcję w ZSZiO, może to zrobić również przy innej najbliższej okazji.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie zwróciło się z apelem do czytelników Nowej Gazety Biłgorajskiej o oddawanie krwi.

Jaka grupa krwi jest najbardziej potrzebna?

- Reklama -

Pod uwagę są brani szczególnie krwiodawcy z grupą 0Rh-. Krew można oddawać w głównej siedzibie w Lublinie lub w najbliższym oddziale terenowym. W bieżącym roku obchodzony jest jubileusz 70-lecia funkcjonowania krwiodawstwa na Lubelszczyźnie. W związku z tym ogłoszono apel w sprawie pilnego oddawania krwi osób, które posiadają grupę 0Rh-. Statystycznie 37% Polaków ma grupę krwi 0, z czego 31% są posiadaczami 0Rh+, natomiast zaledwie 6% ma grupę 0Rh-. W związku z tym tak ważne jest znalezienie jak największej liczby osób z dokładnie tą grupą krwi. Każda osoba to kolejny procent aby zwiększyć ilość dawców, a przy tym samym dać możliwość na życie innej osobie.

Krew z grupy 0 jest uniwersalna, ponieważ może być przetoczona osobom z inną grupą krwi. Jednak posiadacz takiej grupy nie od każdego może przyjąć krew. Jedyną opcją jest otrzymanie krwi tylko i wyłącznie z tej samej grupy, czyli 0Rh-.

Krew może oddać każda zdrowa osoba, jednak istnieją stałe zasady, zwane dekalogiem krwiodawcy, z którymi należy się wcześniej zapoznać. Jednorazowo można oddać 450 ml krwi. Maksymalnie w ciągu roku mężczyzna może zrobić to 6 razy, natomiast kobieta tylko 4. Warunkiem oddawania krwi jest ukończone 18 lat oraz nie więcej niż 65 lat. Waga dawcy nie może być niższa niż 50 kg. Osoba przed oddaniem krwi powinna być wypoczęta, po lekkim posiłku oraz dzień wcześniej wypić ok. 2 litrów płynu. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny, a organizm potrzebuje zaledwie kilku godzin, aby uzupełnić powstały niedobór.

Jednak warto wspomnieć o czynnikach, które dyskwalifikują daną osobę do oddania krwi. Należą do nich: choroby układu krwionośnego, miażdżyca, cukrzyca, choroby zakaźne, choroby tarczycy, nadnerczy, wątroby, a także różnego rodzaju nowotwory oraz posiadanie wady serca. Krwi nie powinno oddawać się 7 dni po przeziębieniu lub grypie oraz 7 dni od usunięcia zęba lub leczenia kanałowego. Dawcą nie mogą być osoby z zaburzeniami i chorobami psychicznymi oraz uzależnieniami. Ponadto osoba, która miała zapalenie nerek, może oddać krew tylko po 5 latach od zakończenia choroby. W razie wątpliwości można wejść na stronę RCKiK w Lublinie, gdzie znajdują się wszystkie informacje, bądź zapytać bezpośrednio w punkcie poboru krwi.

Miliony ludzi na całym świecie żyje dzisiaj tylko dlatego, że w porę otrzymali krew. Ciągle jednak wielu umiera, bo brakuje dla nich tego życiodajnego płynu. Tak więc Drogi Czytelniku Nowej Gazety Biłgorajskiej, jeśli spełniasz wszystkie powyższe warunki aby zostać dawcą – nie wahaj się ani chwili i podaruj komuś życie, oddając tym samym swoją krew z grupy 0Rh- w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie lub w najbliższym oddziale terenowym. Potrzeba naprawdę niewiele – dowód osobisty, dobre samopoczucie, a przede wszystkim chęci, aby podzielić się największym darem czyli krwią, która ratuje ludzkie życie.

J.P.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.