- Reklama -

- Reklama -

Od stycznia Goraj będzie miastem

Od 1 stycznia na mapie pojawi się nowe miasto – Goraj. Tym samym ponad roczne starania władz i mieszkańców zakończyłyby się sukcesem.

- Reklama -

Dziś wójt gminy Goraj Antoni Łukasik z rąk premiera Mateusza Morawieckiego oraz wiceministrów Macieja Wąsika i Pawła Szefernakera odebrał akt nadania statusu miasta. – Bardzo się cieszę, że w wielu przypadkach nadania praw miejskich nowym miejscowościom udało się naprawić błędy przeszłości i krzywdy historii – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – W kilku przypadkach jest to przywrócenie praw miejskich, odebranych jeszcze po powstaniu styczniowym – dodał szef rządu.

Starania o to, aby Goraj był miastem, czynili zarówno samorządowcy, jak i mieszkańcy. Warto zaznaczyć, że Goraj prawa miejskie miał. Został „zdegradowany” 150 lat temu, po upadku powstania styczniowego. Był miastem przez prawie pięć wieków.

Była to niezwykle podniosła uroczystość, gdzie spośród 10 miejscowości uzyskującej tytuł miasta od 1 stycznia 2021r. znalazł się również Goraj. Z tego tytułu bardzo serdecznie dziękuję panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, pracownikom Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Panom Wojewodom – Lechowi Sprawce i Przemysławowi Czarnkowi wraz z pracownikami Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, Radnym Rady Gminy Goraj na czele z jej przewodniczącym Stanisławem Kapicą, członkom Stowarzyszenia „Goraj 1377” na czele z jego przewodniczącym Stanisławem Chorembałą, sołtysom, radnym, członkom stowarzyszeń z terenu gminy Goraj, pracownikom Urzędu Gminy na czele z sekretarzem Zenonem Głowalą, wszystkim mieszkańcom Goraja i gminy Goraj, a także Pani Poseł Beacie Strzałka, Panu Marszałkowi Jarosławowi Stawiarskiemu, Panu Marszałkowi Michałowi Mulawie, Panu Staroście Andrzejowi Szarlipowi, księdzu proboszczowi Tadeuszowi Bastrzykowi oraz innym może pominięty tu osobom za czynny i wspomagający udział w procesie odzyskania praw miejskich Goraja. Od 1 stycznia 2021 roku rozpoczynamy nowy rozdział w historii Goraja i gminy Goraj – twierdzi wójt gminy Goraj Antoni Łukasik, ostatni wójt gminy Goraj. Od teraz Goraj będzie miał burmistrza.

Inicjatorem akcji było stowarzyszenie „Goraj 1377”. To ono wystąpiło do wójta o podjęcie działań w sprawie przywrócenia praw miejskich Gorajowi. – Celowość takiego kroku potwierdzona została w rozmowach z mieszkańcami, a także na zebraniach odbytych z inicjatywy naszego stowarzyszenia. Każdego roku prawa miejskie odzyskuje w Polsce od kilku do kilkunastu miejscowości. Szczególnym impulsem powinien być dla nas fakt, że ostatnio kilku miejscowościom z województwa świętokrzyskiego przywrócono prawa miejskie z pominięciem wszystkich wymaganych wcześniej procedur. Wszystkie przypadki dotyczyły sytuacji, „kiedy prawa miejskie odebrane zostały w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym”. Naszym zdaniem, Goraj również zasługuje na odzyskanie praw miejskich, stąd też nasz wniosek uważamy za zasadny – podkreślał zarząd stowarzyszenia z prezesem Stanisławem Chorębałą na czele.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Początki Goraja sięgają roku 1377, kiedy to dzisiejsza osada nadana została Dymitrowi przez króla Ludwika Węgierskiego. Prawa miejskie Goraj uzyskał w 1398 r. Nadał je król Władysław Jagiełło, doceniając troskę Dymitra o rozwój gospodarczy posiadanych przez niego terenów. Do 1508 roku majątek pozostawał w rękach Gorajskich. Następnymi właścicielami byli: Mikołaj Firlej z Dąbrowicy, Wiktor Sienieński, Andrzej Górka i jego syn Stanisław Górka, Paweł Trojanowski. Miasto zostało spalone około 1561 roku i później – w 1780 roku. W 1595 roku Trojanowski sprzedał dobra gorajskie Janowi Zamoyskiemu, który wcielił je do Ordynacji Zamojskiej. Gdy Gorajem zajmowali się dzierżawcy, doprowadzili do upadku znajdującego się tu jednego ze starszych zamków na Zamojszczyźnie. To niegdyś piękne, dumnie rozwijające się miasto gościło wielu książąt i królów Polski.

Łącznie z Gorajem prawa miejskie odzyskało 10 miast.

Przypomnijmy, że starania o odzyskanie praw miejskich czyni również gmina Turobin. Pisaliśmy o tym tutaj: CORAZ BLIŻEJ ODZYSKANIA PRAW MIEJSKICH

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.