Paramedica

Od sierpnia wnioski także w urzędzie

Od sierpnia wnioski o świadczenia dla rodzin, w tym o „Dobry Start” i „Rodzina 500+”, można składać także tradycyjną drogą w formie papierowej w urzędzie. Równolegle trwa składanie wniosków przez Internet.

1 lipca ruszyło składanie wniosków o świadczenia dla rodzin. W tym roku przez pierwszy miesiąc wnioski można było składać jedynie przez Internet. Wnioski o „Dobry Start” składać można przez portal empatia.mrpips.gov.pl lub bankowość elektroniczną. Wnioski o „Rodzina 500+” dodatkowo można złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Od sierpnia wnioski można składać także w formie tradycyjnej, czyli w urzędzie. Można je także wysłać pocztą.

Prawo do różnych form wsparcia dla rodzin jest ustalane na dany okres świadczeniowy. W przypadku programu „Rodzina 500+” jest to okres roku – od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. Zbliżający się nowy okres świadczeniowy powoduje więc konieczność złożenia nowego wniosku.

Podobne zasady obowiązują w odniesieniu do innych form wsparcia. Oznacza to, że wymóg złożenia wniosków dotyczy rodzin zainteresowanych kontynuowaniem korzystania z różnych form wsparcia, jak i tych, które chcą dopiero zacząć je otrzymywać.

Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na każde dziecko uczące się w szkole do ukończenia 20. lub – w przypadku dzieci niepełnosprawnych – 24. roku życia.

Im wcześniej złożymy wniosek, tym szybciej świadczenie do nas trafi. Warto też pamiętać, żeby nie przegapić terminu złożenia wniosku. W przeciwnym razie rodzina albo pozbawi się prawa do wybranego świadczenia (dotyczy to programu „Dobry Start”) albo na jego przyznanie i wypłatę będzie musiała dłużej poczekać (np. w programie „Rodzina 500+”).

W przypadku świadczenia dobry start wniosek musimy złożyć najpóźniej do 30 listopada. Jeśli jednak wniosek złożymy w lipcu lub sierpniu to pieniądze trafią do nas najpóźniej do końca września. Jeśli złożymy po tym terminie (we wrześniu, październiku, listopadzie), to gmina będzie miała 2 miesiące na rozpatrzenie wniosku i wypłatę świadczenia.

Przy programie „Rodzina 500+”, jeśli wniosek na nowy okres świadczeniowy złożymy w lipcu lub sierpniu, pieniądze otrzymamy do końca października, czyli zachowana będzie ciągłość wypłat. Jeśli wniosek złożymy we wrześniu, wtedy świadczenie trafi do nas do końca listopada, z wyrównaniem za październik. Gdy wniosek zostanie złożony w październiku, to wypłata nastąpi do końca grudnia z wyrównaniem za październik i listopad. Wniosek o świadczenie „Rodzina 500+” na nowy okres świadczeniowy trzeba złożyć do końca października.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.