- Reklama -

Obwodnica w sferze marzeń, ale droga wojewódzka w planach

Radny gminy Biłgoraj Stanisław Kubik porusza ważną dla mieszkańców Korczowa i Okrągłego sprawę. Pyta władze gminy o obwodnicę, a zarzuca brak konsultacji społecznych i porozumienia z mieszkańcami w sprawie przebudowy drogi wojewódzkiej nr 835.

Temat remontu i przebudowy drogi wojewódzkiej 835, biegnącej od Biłgoraja przez Korczów, Majdan Nowy i Płusy do Tarnogrodu, budzi spore emocje. Mieszkańców interesuje, jak będzie przebiegać planowana droga, czy będą przy niej usytuowane chodniki, zjazdy i drogi serwisowe. O informacje jednak trudno. Dostęp do projektów i map skutecznie utrudnia Zarząd Dróg Wojewódzkich, który zasłania się trwającymi pracami nad koncepcją przebudowy.

Nie tak dawno prace przy pomiarach w terenie ruszyły m.in. w miejscowości Korczów (gm. Biłgoraj). Wzbudziły one spore zainteresowanie mieszkańców. Nie wszystko jednak przebiegało po myśli posiadaczy nieruchomości w bezpośredniej bliskości do drogi wojewódzkiej.
Głos w tej sprawie zabrał radny gminy Biłgoraj Stanisław Kubik, który złożył oficjalne zapytanie. Prosił on władze gminy o wyznaczenie (wznowienie granic) wygonu w Korczowie, od strony wschodniej oraz w stronę Rogali i odwodnienie terenu. Wspomniał także, że mieszkańcy miejscowości nie zostali poinformowani o przesunięciu granic ich działek.

- Reklama -

– Podczas wizyty w Zarządzie Dróg Wojewódzkich zostaliśmy poinformowani o planowanym przesunięciu płotów na posesjach. Jak dotąd nikt oficjalnie nie poinformował mieszkańców o takiej koncepcji i potrzebach. Boli nas brak konsultacji „społecznych”, a co za tym idzie brak normalnego porozumienia. Nie wiemy, gdzie tkwi problem, ale pracownicy Zarządu Dróg Wojewódzkich obarczają nas (UG) brakiem współpracy z projektantem i inwestorem – napisał radny w interpelacji.
– W trakcie tego spotkania zostaliśmy poinformowani, że plany związane z budową obwodnicy (Dereźnia –Korczów) na dzień rozmów są w sferze marzeń. Nawet na liście rezerwowej w planie budowy dróg ta inwestycja nie występuje. Rozumiemy, że projektowanie inwestycji, jej usytuowanie bezpośrednio w terenie jest zadaniem poważnym. Nie zmienia to jednak faktu, że w każdym przypadku najważniejszy jest człowiek. Ten bezpośrednio zainteresowany swoim miejscem w społeczności – dodał.
W odpowiedzi sekretarza gminy Biłgoraj czytamy, że projekt przebudowy i odwodnienia pasa drogowego drogi wojewódzkiej 835 leży w gestii zarządcy drogi, tj. Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie. – Wójt Gminy Biłgoraj wystąpił do Zarządu Dróg Wojewódzkich z wnioskiem o wspólne zorganizowanie w trybie pilnym spotkania przedstawicieli inwestora i projektantów z mieszkańcami Okrągłego i Korczowa odnośnie planowanej inwestycji rozbudowy drogi. Z wstępnych informacji wynika, że spotkanie odbędzie się pomiędzy 7 a 11 stycznia 2019 roku – informuje sekretarz gminy Biłgoraj Teresa Różańska.
Pani sekretarz wyjaśnia, że gmina Biłgoraj wspólnie z gminą Księżpol i miastem Biłgoraj pozyskała środki i opracowała koncepcję przebiegu tak zwanej obwodnicy zachodniej. W chwili obecnej trwa jeszcze uzgadnianie szczegółów niektórych rozwiązań. – Budowa drogi uzależniona jest od pozyskania środków przez inwestora, czyli Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie – dodaje.

 

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Rychu mówi

    Jak to bywa za czasów PIS zero konsultacji . Zrobić po cichu w nocy. A później powiedzą ” na co narzekacie przecież zrobione”

  2. xxc mówi

    kiedy w koncu ten remont dw 835 sie zacznie ?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.