- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Obrońcy biłgorajskich lasów wysłali petycję do ministra

Obrońcy biłgorajskich lasów nie spoczywają: -Mieszkańcy sięgnęli po najcięższą broń jaką jest petycja. Podpisało się pod nią 1437 osób - przekazali nam społecznicy z Biłgoraja i okolic. Nie apelują o całkowite wstrzymanie wycinek, ale jedynie o ich ograniczenie i pozostawienie wybranych fragmentów lasu dla następnych pokoleń. Petycja została już przekazana do ministra. Sami przeczytajcie i zobaczcie zdjęcia.

- Reklama -

-Skala rębni planowanych do wykonania i już zrealizowanych przez Nadleśnictwo Biłgoraj w ramach obowiązującego Planu Urządzania Lasu na lata 2020 – 2029 wielu mieszkańców przyprawia o ból głowy, a jesteśmy dopiero na początku czwartego roku jego obowiązywania. Wraz z nadchodzącą wiosną wiele osób wyruszy na spacery i przejażdżki po okolicznych lasach. To co zobaczą może ich wprowadzić najpierw w stan osłupienia, a następnie przygnębienia. I nie dotyczy to rębni zupełnych dyslokowanych w głębi lasu, ale tych najnowszych, które pojawiły się w ostatnich miesiącach w okolicy Woli Dużej, Teodorówki k. Biłgoraja czy w bezpośrednim sąsiedztwie granic miasta w okolicy zatoczki przy ul. Zamojskiej. Jednakże to nie koniec planowanych cięć w pobliżu granic miasta. Leśnicy na nowo oznaczyli rębnie pomiędzy miastem a Wolą Małą. Taki stan spustoszenia w okolicznym drzewostanie budzi naturalny sprzeciw mieszkańców miasta, gminy i powiatu – pisze grupa „Biłgoraj broni swojego lasu”.

-Skoro dotychczasowe działania i apele społeczne nie spotkały się ze zrozumieniem władz Nadleśnictwa Biłgoraj, mieszkańcy sięgnęli po najcięższą broń jaką jest petycja. Petycja jest filarem społeczeństwa obywatelskiego, środkiem kontroli społecznej za pomocą którego obywatele mogą zabierać głos w procesie rządzenia państwem. Utożsamiając się z treścią zawartych postulatów petycję podpisało 1437 osób. Autorzy petycji nie apelują o całkowite wstrzymanie wycinek, ale jedynie o ich ograniczenie i pozostawienie wybranych fragmentów lasu dla następnych pokoleń. Petycja w obronie biłgorajskich lasów, która 24 marca 2022 r. została skierowana do Ministra Środowiska i Klimatu  zawiera 5 postulatów – wyliczają mieszkańcy:

toyota Yaris

.

  1. zmniejszyć powierzchnię rębni zupełnych o 50%, czyli do porównywalnego poziomu z ostatniego dziesięciolecia;
  2. w promieniu 5 km od granic administracyjnych miasta zaniechać rębni zupełnych, na rzecz rębni złożonych z długim okresem odnowienia;
  3. zmniejszyć powierzchnie jeszcze nie wykonanych, a zaplanowanych rębni zupełnych maksymalnie do 2 ha;
  4. wyznaczyć strefy intensywnego użytkowania społecznego lasu pomiędzy
    Sitarską, Zamojską, drogą na Wolaniny i drogą na Edwardów oraz
    w promieniu 2 km od pomnika ofiar znajdującego się przy ul. Droga Straceń 1941 – 1944, gdzie wprowadzony zostanie całkowity zakaz wycinek
    i wykonywane będą wyłącznie zabiegi poprawiające bezpieczeństwo,
    a istniejący starodrzew zostanie zachowany dla następnych pokoleń jako świadectwo czasów odzyskania przez nasz kraj niepodległości;
  5. zakazać prowadzenia prac przy wyrębie lasu w okresie od 1 marca do 15 października tj. w okresie lęgowym.

 

Autorzy petycji podkreślają, że postulat ograniczenia skali planowanych wycinek wynika z faktu, że w latach 2000 – 2019, czyli przez 20 lat wykonano rębnie zupełne na powierzchni 1568 ha. Natomiast w Planie Urządzania Lasu na lata 2020 – 2029 zaplanowano wykonanie rębni zupełnych na powierzchni 1640 ha, czyli w ciągu obecnej dziesięciolatki zaplanowano do wycięcia o 72 ha powierzchni więcej, niż w ciągu poprzednich 20 lat!!!

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Z informacji uzyskanej od Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że przedmiotowa petycja w dniu 31 marca 2022 r. została skierowana do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych zgodnie z właściwością, celem rozpatrzenia sprawy i udzielenia odpowiedzi zainteresowanemu.

Na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z 11 lipca 2014 r. o petycjach, petycja powinna być rozpatrzona bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w okresie 3 miesięcy od dnia jej złożenia. Z kolei ustęp 3 tegoż artykułu mówi, że  przypadku wystąpienia okoliczności niezależnych od podmiotu rozpatrującego petycję uniemożliwiających rozpatrzenie petycji w terminie, o którym mowa w ust. 1, termin ten ulega przedłużeniu, nie dłużej jednak niż do 3 miesięcy, licząc od upływu terminu, o którym mowa w ust. 1.

-W świetle powyższych zapisów oraz faktu że nie wpłynęła odpowiedź, a ustawowe terminy zostały przekroczone, grupa społeczna „Biłgoraj broni swojego lasu” ponownie wystąpiła do Ministra Środowiska i Klimatu z prośbą o ustosunkowanie się do ujętych w petycji postulatów i na podstawie art. 63 Konstytucji RP zrealizowanie obowiązku zbadania sprawy (rozpatrzenia), a więc zajęcia stanowiska i udzielenia odpowiedzi składającemu petycję.Czekamy na ostateczną decyzję i wierzymy, że głos tak dużej grupy mieszkańców naszego regionu podpisanych pod petycją zostanie usłyszany przez władze w Warszawie – informuje grupa „Biłgoraj broni swojego lasu”.

 

- Reklama -

7 Komentarze
  1. Maria z okolic Biłgoraja mówi

    Bardzo dobrze że jest petycja do ministra klimatu i środowiska. Chwała wam kochani i mądrzy ludzie za odwagę i męstwo w obronie wyższych wartości którymi są nasze lasy . Las to jest cudowne bogactwo przyrodnicze nas wszystkich. Las to nasze zdrowie. To zdrowe nasze serca i płuca. Las to skarb największy . To cisza, to spokój, tak potrzebna każdemu w tym zwariowanym świecie. Ta cisza lasu pomaga usłyszeć głos swojego wnętrza , pomaga usłyszeć drugiego człowieka a nade wszystko usłyszeć głos Boga, który podarował nam tak piękną dziką przyrodę. Nie po to aby ją rżnąć i ciąć bezlitośnie. Lecz aby ją zachować też dla następnych pokoleń. Żeby coś zostało jeszcze dla naszych dzieci , wnuków , prawnuków. One też zechcą usłyszeć śpiew ptaków i zechcą odpocząć w leśnej ciszy , by móc normalnie funkcjonować. One też zechcą być szczęśliwi . A prawdziwie szczęśliwym można być tylko w kontakcie z przyrodą. Las to życie. Las to tlen. A bez tlenu nie ma życia. Las to nasz parasol ochronny przed zatrutym zewsząd powietrzem. To jedyny ratunek dla nas i naszych dzieci. Czas powstać z wygodnych kanap i pójść walczyć w obronie wyższych wartości. W obronie lasów ,rzek i pół , mokradeł i źródeł, drzew pojedynczych i grupowych . W Obronie pokrzywdzonego człowieka i wszystkich istot. Czas powstać i walczyć. Odwagi nie bójcie się. Trzeba wstać i walczyć. Każdy na swój sposób. Walczyć przeciwko złym plamom niszczącym tak cenne przyrodnicze wartości którymi chcemy żyć. Walczyć protestem, petycją marszem , modlitwą . każdy na swój sposób. Nie można siedzieć i milczeć. Niszczenie przyrody , wycinanie drzew to problem który ma miejsce w wielu innych miejscach. Potrzeba aby w każdej gminie powstały grupy broniące przyrody tak jak grupa Biłgoraj broniaca swojego lasu. Potrzeba ludzi posłanych od Boga . Ludzi którzy potrafią stanąć w obronie wyższych wartości , które Polskę stanowią. Całe przyrodnicze dziedzictwo i piękne rodzime krajobrazy. Wycinanie lasów i drzew oraz niszczenie przyrody to podcinanie gałęzi na których sami siedzimy. To samozagłada. Ludzie przebudźcie się. Otwórzcie swoje oczy i zobaczcie co robią włodarze z naszą przyrodą. Już nie wiele jej zostało. Wszędzie beton , kostka farbowana , rakotwórczy fenol, który wsiąka w glebę z której pijemy wodę, którą pobierają też rośliny i zwierzęta. Smacznego
    Sama chemia .
    Jeszcze zabrać ludziom tlen . Tlen zabierany jest nam przez wycinanie drzew. Ponadto drzewa dają nam pozytywną energię , gdy na nie patrzymy , gdy je dotykamy . Drzewa, las to również dom ptaków i zwierząt , a ich istnienie także nas uzdrawia i uszczęśliwia. Nie sposób opisać cudu drzew . Pisał Staff , pisała Szymborska , malowała Wachniewska , piszę ja.
    Grupa Biłgoraj broni swojego lasu. Broniąc lasu broni nas.
    Chwała wam !

  2. Rodzina mówi

    Borowiec powinien zostać odwołany natychmiast.

  3. Ksawery mówi

    Drodzy Biłgorajcy. Przeczytałem komentarz powyzej i nasuneło mnie to pewna refleksja. kazdy co chce czegos bronic naraza sie na głupia i bezmyslna krytyke. Tak jest i teraz chcecie bronic lasu bo las nie rosnie rok czy dwa ale dziesiecieolecia. A wyciecie starodrzewia w okolicach Biłgoraja spowoduje ze powietrze w Biłgoraju i okolicach bedzie gorszej jakosci. Ale powiem wam to sie dzieje nie tylko w okolicach Biłgoraja. To sie dzieje wszedzie. Widziałem połacie ogromne lasu wyciete w róznych miejscach naszego powiatu ale i w innych tez. nasze panstwo wycina drzewa na potege nie patrzac na nic . Nie patrzac na okolice. Sa piekne miejsca gdzie mozna by było czesc tego lasu zostawic by mieszkancy mieli gdzie wyjsc [pospacerowac pojezdzic rowerami. Ale nie. Po co? Tniemy wszystko bo taka jest potrzeba . Ale ta potrzeba z czegos wynika. Jak myslicie z czego wynika ta potrzeba wycinania lasów i sprzedawania drzewa. Powiem wam z biedy. Tak nasze panstwo jest tak biedne ze musi wyrywac pieniadze wszedzie tam gdzie moze. A dlaczego jest biedne. Dlaczego jest inflacja i drozyzna która sie nie chce skonczyc. W innych krajach inflacja na poziomie 6-7% a unas 17% To ta oficjalna bo tak naprawde kazdy myslacy wie ze zywnosc np zdrozała o 100%. I jak zyc w kraju gdzie wszystko tak zdrozałao. No własnie to interesuje tylko tych co zarabiaja za mało by zyc i za duzo by zdechnac. Panie i panowie u władzy którzy sa tych dylematów nie maja.

    1. JOBWASZU MAC mówi

      To se kurwa kup swoj jak chcesz miec komunisto

    2. flora mówi

      mistrzu mlodnik duzo lepiej filtruje powietrze

  4. Jobwaszumac mówi

    te wszystkie obronce i inne komunisty co sie interesuja czyims a nie swoim bo swojego nie maja to dziwnym trafem sie budza przed wyborami co 4 lata. i za te pare glosow to sa gotowi zajrzec komus do dupy i zycie zmarnowac. ja bym chcial zeby Ci ludzie co tak bronia pozbyli sie calego drewna ze swojego zycia.

    1. Patriota mówi

      „Milcz, głupi chłopie, chamie skończony!!!” Las to zdrowie dla ciebie i twojej rodziny.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.