- Reklama -

- Reklama -

Obchody święta Piotra i Pawła w Tarnogrodzie

- Reklama -

Co roku tarnogrodzka wspólnota prawosławna czci pamięć świętych apostołów Piotra i Pawła. W uroczystym nabożeństwie, które odbywa się w tutejszej cerkwi pod wezwaniem Świętej Trójcy, udział bierze ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego abp Abel, duchowieństwo i wierni.

– Jak co roku zbieramy się dziś w tarnogrodzkiej cerkwi, aby wielbić pamięć św. apostołów Piotra i Pawła – mówił podczas kazania abp Abel, zwracając się do zgromadzonych w świątyni. Podczas nabożeństwa przypomniał on biblijną historię życia apostołów. – Możemy sobie uzmysłowić, ci dwaj apostołowie wywodzą się z takiego samego środowiska jak każdy z nas. Nie przeszli oni żadnej szkoły, która nauczyłaby ich "apostolskości", a jedynie łaska Ducha Świętego, ta sama łaska, która ociepla każde z naszych serc, stała się dominującym impulsem dla ich posługiwania w winnicy Chrystusowej. My dzisiaj powinniśmy być kontynuatorami tej wielkiej zbawiennej misji, z którą przyszli apostołowie – dodał. Przypomniał on, czym dla wiernych powinna być istota chrześcijaństwa. – Wiara w naszych sercach i tradycja to kierunkowskaz dla naszego życia. Jeżeli to wesprzemy gorliwością naszej modlitwy, to możemy oczekiwać licznych sukcesów – mówił. 

Mulawa wybory do 05.04.2024

Arcybiskup wspominał o 70. rocznicy akcji "Wisła", która obchodzona jest w tym roku. – To była wielka tragedia dla naszego narodu, dla naszej Cerkwi prawosławnej, kiedy poprzez akcję wysiedleńczą spustoszone zostały wsie i miasteczka na południowym Podlasiu. Akcja dotknęła także powiat biłgorajski dodawał Nasza społeczność w tych trudnych warunkach znalazła się na Ziemiach Odzyskanych. Organizując na nowo swoje życie, nie zapomniała o życiu duchowym. Nie było to łatwe. Ale to było swoiste apostolstwo. Szczególne potwierdzenie tych słów znalazło się czytanym podczas nabożeństwa liście apostoła Pawła "Nasza siła, potęga i moc w niemocy naszej realizuje się"  usłyszeliśmy  mówił. 

 Jedną z części nabożeństwa jest uroczysta procesja, kiedy to wierni, niosąc ikonę z wizerunkiem apostołów Piotra i Pawła, i śpiewając "Naczelni koryfeusze apostołów i nauczyciele świata całego, módlcie się do Władcy wszystkich o pokój dla świata i wielkie miłosierdzie dla dusz naszych", trzykrotnie okrążają świątynię. Cerkiew w Tarnogrodzie jest miejscem kultu świętego mnicha Leoncjusza, urodzonego w Tarnogrodzie. Szczególną czcią jest w niej otaczana również tarnogrodzka ikona Matki Bożej, cudownie odnaleziona po wielu latach. 

Świątynia powstała w 19. wieku. Zamknięta w 1915 r. wskutek bieżeństwa (uchodźstwa) prawosławnych otwarta została ponownie po sześciu latach. Działała także w czasie II wojny światowej. Cerkiew otwarto w 1946 jako jedną z nielicznych prawosławnych placówek duszpasterskich na Lubelszczyźnie po wywózkach ludności wyznania prawosławnego do ZSRR i na Ziemie Odzyskane. Była czynna także po akcji "Wisła".

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.