Krystyna Deryło- óśmioklasista

- Reklama -

Obchody 3 Maja w Biszczy

Delegacje wieńcowe i poczty sztandarowe zebrały się przed Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji, aby potem przemaszerować do kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusa i uczestniczyć we Mszy św., sprawowanej przez miejscowych duszpasterzy w intencji Ojczyzny.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się pod Pomnik Legionistów, dokąd przeszli w pochodzie prowadzeni przez Szwadron Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich i pododdziałem gminnej OSP. Tu przy dźwiękach werbli wieńce i kwiaty złożyły m.in. delegacje Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów, ułanów, dzieci, młodzieży i pracowników gminnych szkół, Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Biszcza, Kół Gospodyń Wiejskich, delegacji PSL-u, pracowników Urzędu Gminy i Rady Gminy Biszcza, uczestników i pracowników Warsztatu Terapii Zajęciowej, pracowników Banku Spółdzielczego w Biszczy. Wójt gminy Biszczy powitał zgromadzonych mieszkańców. – Składamy dziś hołd twórcom Konstytucji 3 Maja, testamentowi Rzeczypospolitej Obojga Narodów, konstytucji zbudowanej wokół praw i swobód obywatelskich, tolerancji, wolności wyznania, pokoju. Konstytucja 3 Maja połączyła chrześcijańskie tradycje Polski i europejskie wartości oświecenia, umożliwiła powstanie i przetrwanie narodu polskiego przez okres zaborów, niewoli i okupacji – mówił na wstępie Zbigniew Pyczko, który cytował papieża Jana Pawła II. "Niemniej ta wspaniała Konstytucja była równocześnie nowym początkiem. Uświadomiła, jakie powinno być nowożytne państwo polskie, a ta świadomość towarzyszyła wszystkim, którzy w ciągu epoki rozbiorowej o tę niepodległą Rzeczpospolitą walczyli, dla niej ponosili wielorakie ofiary, nie szczędząc także i życia, dla niej wreszcie pracowali na przestrzeni kilku pokoleń, zarówno na ziemi ojczystej zagarniętej przez potrójną przemoc, jak też i poza jej granicami. Wypada, abyśmy w dniu dzisiejszym oddali hołd im wszystkim" – mówił papież podczas spotkania na Zamku Królewskim w 1991 roku. 

- Reklama -

– Polski patriotyzm ma wiele wymiarów, każdy obywatel ma też pełne prawo do jego osobistego przeżywania. Pamiętajmy jednak, że jest on potrzebny – myślenie i troska o państwo, poszanowanie jego instytucji i osób wypełniających zadania państwowe, to w pewnym sensie szacunek dla samych siebie. Także to przesłanie stanowi dzisiaj dziedzictwo majowej konstytucji. Nie da się zaś zrozumieć naszej historii, naszego patriotyzmu bez jego, jakże często opartego na naszej wierze – duchowego dziedzictwa, będącego podstawą narodowej tożsamości – mówił dalej wójt gminy, który dziękował mieszkańcom za obecność podczas 3-majowego świętowania.

Następnie w uroczystej defiladzie zaprezentował się Szwadron Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich i pododdziałem gminnej OSP. Kolejny etap uroczystości miał miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji, gdzie zaprezentowano część artystyczną.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.