- Reklama -

- Reklama -

O szablach bohaterów (film)

Pod koniec września została otwarta wystawa "Oręż Bohaterów Niepodległej" przygotowana przez Janusza Jarosławskiego, wybitnego znawcę broni białej. Podczas wystawy można było zapoznać się z historią szabli polskiej.

- Reklama -

Otwarcie wystawy fotografii Janusza Jarosławskiego pt. „Oręż Bohaterów Niepodległej” odbyło się 30 września 2021 r. o godz. 12 w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.

Wydarzenie było połączone z wykładem autora o wielkich postaciach okresu II Rzeczpospolitej. Była to niecodzienna okazja do poznania serca polskiego oręża, wybitnych dowódców, którzy służyli Ojczyźnie swoimi talentami i mądrością.

- Reklama -

– Szabla jest związana z naszą historią od wieków. Mamy tutaj zbiór zdjęć, które wykonałem w 2019 roku. W pewnym momencie nasunął się pomysł, aby te zdjęcia pokazać na takich dużych planszach i pokazywać je na wystawach. Jest to zbiór szabel, które posiadały wielkie postacie historyczne, które zapisały się złotymi zgłoskami w naszej historii – mówi Janusz Jarosławski, autor wystawy.

Na fotografiach zaprezentowane zostały szable m.in. Józefa Piłsudskiego, Edwarda Rydza-Śmigłego, Władysława Sikorskiego, Mikołaja Bołtucia, Stanisława Sosabowskiego, Lucjana Żeligowskiego, Józefa Hallera, Witolda Urbanowicza, Stanisława Skalskiego, Zygmunta Lempickiego, Wiktora Thommee i innych.

Głównym celem wystawy było promowanie tradycji polskiej szabli, gloryfikowanie bohaterów wojny polsko-bolszewickiej, a także krzewienie wiedzy historycznej oraz rozwijanie postaw patriotycznych i obywatelskich.

Autor wystawy został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadanym przez wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest laureatem medalu IKS-AWF przyznawanego osobom i instytucjom wspierającym ideę integracji w sporcie i przez sport. Otrzymał Odznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” i tytuł Ambasadora Kultury Polskiej. Jest autorem m.in. 1200-stronicowej trylogii poświęconej broni siecznej Wojska Polskiego, a także dwutomowej monografii „Szable Carskiej Rosji” wydanej pod patronatem amerykańskiej stacji telewizyjnej HISTORY. Wystawa „Oręż Bohaterów Niepodległej” realizowana jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.