Mulawa góra do 05.04.2024

- Reklama -

- Reklama -

O modelu szkoły ćwiczeń

- Reklama -

4 czerwca br. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne „Wsparcie tworzenia sieci szkół ćwiczeń”.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Celem spotkania było zaprezentowanie założeń modelu szkoły ćwiczeń opracowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w ramach pilotażowego projektu pozakonkursowego „Wspieranie tworzenia szkół ćwiczeń”, realizowanego w województwie mazowieckim oraz podzielenie się dobrymi praktykami szkół województwa lubelskiego zainteresowanych wdrożeniem założeń modelowych.

– Idea tego spotkania wyszła z inicjatywy posła Piotra Olszówki, podczas rozmowy uznaliśmy, że dobrze by było przybliżyć nauczycielom ideę nowego modelu szkoły ćwiczeń, zwróciliśmy się do Ośrodka Rozwoju Edukacji o takie spotkanie w Biłgoraju – Piotr Mazur z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.
– Szkoły ćwiczeń były to szkoły, które towarzyszyły nauczycielom oraz studentom w nabywaniu praktycznych umiejętności związanych z potrzebami pracy z uczniami w szkole, początek takich szkół to poprzednie wieki, zawsze kojarzyły się dobrze, wiele osób, autorytetów w tej dziedzinie, mówiło, że należałoby je reaktywować. Stad powstał projekt realizowany w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie pon nazwą „Wspieranie szkół ćwiczeń”. W ramach projektu przygotowaliśmy model, a teraz następuje ten trudny moment wdrożenia w każdym województwie opracowanego modelu szkół ćwiczeń. Nie są to już szkoły adresowanie jedynie do nauczycieli, studentów i pracowników wyższych uczelni, ale to są szkoły, które muszą towarzyszyć nauczycielom już pracującym na różnych etapach ich rozwoju zawodowego od samego początku – wyjaśnia Agnieszka Pietryka kierownik projektów wspierania i tworzenia szkół ćwiczeń. Dodaje, że celem spotkania jest zapoznanie z modelem szkoły ćwiczeń i zachęcenie do udziału w konkursie. W każdym województwie powstaną bowiem po dwie takie placówki. Jest szansa, że również w Biłgoraju.

W pierwszej części spotkania wypowiadali się eksperci z Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie. Agnieszka Pietryka mówiła o modelu szkoły ćwiczeń. Przedstawiła m.in. założenia organizacyjne, omówiła wnioski z programu pilotażowego. Zwróciła również uwagę na aspekty o których należy pamiętać składając wniosek do programu. Natomiast Elżbieta Miterka mówiła jak wykorzystać opracowane materiały w pracy nauczycieli na różnych etapach ich rozwoju zagrodowego.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

W drugiej części spotkania, Danuta Mazur, dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Tereszpolu-Zaorendzie i Marian Kurzyna, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju, zaprezentowali zebranym działania realizowane w ich szkołach, które wpisują się w koncepcję nowego modelu szkół ćwiczeń.

– W imieniu organizatorów wszystkim prelegentom i uczestnikom dziękujemy za bardzo konstruktywne spotkanie, aktywność w dyskusji oraz refleksję nad zadaniami jednostek zaangażowanych w realizację procesu kształcenia i doskonalenia nauczycieli oraz kompleksowego wspomagania pracy szkół – mówi Piotr Mazur.

Termin przygotowania wniosków konkursowych to 18 czerwca. Wtedy zakończy się pierwsza tura naboru, następnie wnioski ocenią eksperci. Pod koniec miesiąca będzie zatem wiadomo, czy biłgorajska szkoła będzie szkołą ćwiczeń.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.