- Reklama -

- Reklama -

Nowy sztandar szkoły w Majdanie Starym (ZDJĘCIA)

Uroczysta Msza święta, złożenie kwiatów na grobie patronki oraz poświęcenie i nadanie szkole nowego sztandaru – te historyczne wydarzenia miały miejsce w Szkole Podstawowej w Majdanie Starym 15 maja br.

Stało się już tradycją, że w dniu imienin patronki szkoły Zofii Krawieckiej uczniowie, nauczyciele, rodzice i goście uroczyście świętują Dzień Patrona. Tego dnia sprawowana jest Msza święta w kościele parafialnym w Majdanie Starym, składane są wieńce na grobie byłej nauczycielki i kierowniczki szkoły, organizowany jest apel.

Także w tym roku święto obchodzono bardzo uroczyście i podniośle. Szczególne znaczenie miał fakt, że tego samego dnia poświęcono i wprowadzono do szkoły nowy sztandar. Poprzedni za sprawą reformy oświatowej stał się nieaktualny, gdyż zmieniła się struktura organizacyjna i nazwa szkoły. Z dotychczasowego Zespołu Szkół utworzono Szkołę Podstawową z oddziałami gimnazjalnymi. Dlatego zaszła potrzeba wymiany sztandaru placówki, który służył jej od ponad 10 lat.

Uszycie nowego sztandaru to niemałe wyzwanie finansowe i organizacyjne. W czasie prac nad jego wizerunkiem nie zabrakło gorącej dyskusji i porad fachowców. W pracę przy projektowaniu nowego sztandaru włączyli się nauczyciele szkoły, cenne były także sugestie wójta gminy i rodziców. Koszt uszycia sztandaru podjął się pokryć wielki przyjaciel i mecenas szkoły Jan Kowal, który przed kilkudziesięciu lat był uczniem tej placówki.

Uroczystości 15 maja rozpoczęły się przemarszem wszystkich klas wraz z nauczycielami i rodzicami z Rady Rodziców do pobliskiego kościoła. Uroczystą Mszę celebrował ks. wikariusz Adrian Borowski, który w homilii porównał wiarę człowieka do pięknego kwiatu, który bez odpowiedniej podpory łamie się i marnieje. – Dziś jest bardzo uroczysty dzień, bo chwila, w której będziemy błogosławić sztandar szkoły, jest chwilą podniosłą, ważną chwilą historyczną. Bo sztandar jest symbolem, który nas jednoczy, przy którym chętnie się gromadzimy i tworzymy wspaniałą wspólnotę, rodzinę szkolną. Próbujemy żyć na wzór patronki szkoły Zofii Krawieckiej, próbujemy kształtować nasze serca, sumienia, tak abyśmy byli dobrymi Polakami, dobrymi obywatelami naszej Ojczyzny – mówił ks. wikariusz Adrian Borowski.

Po wspólnej modlitwie i poświęceniu sztandaru pochód z pocztem sztandarowym na czele przemaszerował na miejscowy cmentarz, na którym pochowana jest patronka szkoły. Na jej grobie wiązanki złożyli przedstawiciele szkoły, rodzice, wójt gminy, fundator sztandaru Jan Kowal oraz prezes banku spółdzielczego Janina Wolanin.

Następnie wszyscy zebrani udali się do szkoły, gdzie rozpoczął się ceremoniał przekazania nowego sztandaru. Dyrektor szkoły Irena Szmołda przypomniała sylwetkę Zofii Krawieckiej, która przez wiele lat uczyła i kierowała majdańską szkołą, ale także była wielką społeczniczką i propagatorką wiedzy wśród dorosłych mieszkańców wsi. Uczniowie ślubowali na sztandar uczyć się pilnie, szanować i dbać o dobre imię szkoły oraz kochać swoją małą Ojczyznę. – Wszyscy zgromadzeni dziś tutaj jesteśmy cząstką historii naszej szkoły. Wszystkich nas, niezależnie od wieku, łączą wspomnienia związane z tą właśnie szkołą. To my, tu obecni, stanowimy jej najważniejszą wartość i dajemy świadectwo temu, że mury naszej szkoły żyją nie tylko dlatego, że są w niej kolejne pokolenia, ale i dlatego że wciąż w pamięci wielu ludzi żyje szkoła sprzed 70, 50, 30 lat – mówili uczniowie podczas apelu. Były także słowa podziękowań dla filantropa i mecenasa Jana Kowala, który od lat wspiera szkołę w Majdanie Starym. – Działanie na rzecz lokalnego środowiska, szkoły, swojej miejscowości jest jak ziarno zasiane w dobrej glebie. Z każdego takiego ziarna, gestu, czynu urośnie kiedyś kłos, a z kłosów powstanie dobry chleb. Mamy nadzieję, że przykład, jaki daje pan tej młodzieży i nam, będzie wzorem do naśladowania – mówiła, dziękując za ufundowanie sztandaru, przewodnicząca Rady Rodziców Natalia Kyc.

Na zakończenie uroczystości odbył się pokaz sprawności gimnastycznej w wykonaniu uczniów szkoły. Po zakończeniu apelu nowy sztandar zawisł w gablocie w holu szkoły, a stary przeniesiono do Izby Pamięci Zofii Krawieckiej.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.