- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Nowy samochód dla OSP w Jasienniku Starym (Film)

W niedzielne popołudnie OSP w Jasienniku Starym otrzymała lekki wóz bojowy. Oficjalnie został też oddany do użytku nowy odcinek drogi. Z powodu pandemii kornowawirusa wydarzenie miało charakter symboliczny.

- Reklama -

20 grudnia 2020 roku na długo zapisze się w pamięci strażaków z OSP w Jasienniku Starym. To właśnie tego dnia został oficjalnie przekazany nowy lekki wóz bojowy do działań ratowniczo-gaśniczych, który zastąpił dwudziestoletni samochód marki Lublin.

– Dzięki staraniom w ministerstwie pozyskaliśmy samochód marki Renault. Jest to nowy sprzęt jeszcze nie do końca doposażony. Ten samochód podniósł w jednostce morale. Wszyscy są szczęśliwi z tego, że jest to nowe auto i zawsze można gdzieś podjechać – mówi Józef Hasiak, prezes OSP w Jasienniku Starym.

Zapotrzebowanie na sprzęt strażacki w tej gminie jest duże. Począwszy od mundurów, poprzez system selektywnego wywoływania, a skończywszy na budowie garaży i zakupie nowych wozów bojowych.

– Nasza gmina posiada 10 jednostek straży pożarnej. W sześciu z nich samochody są odnowione, a pozostałe cztery mają kilkunastoletnie wozy, a nieraz nawet kilkudziesięcioletnie. W tych jednostkach pasuje już myśleć o wymianie ich na nowsze. W szczególności są to Lipiny Górne-Borowina, Dąbrówka, Szyszków i Zagródki – informuje młodszy kapitan w stanie spoczynku Wiesław Zabłotny, komendant gminny OSP w Potoku Górnym.

- Reklama -

Samorządowcy gminy Potok Górny w dalszym ciągu czynią starania, aby uzupełniać braki w sprzęcie strażackim. Jak informuje wójt, już niedługo można spodziewać się nowego doposażenia jednostek.

–W sierpniu tego roku złożyliśmy wniosek do Ministerstwa Sprawiedliwości o pozyskanie lekkiego wozu bojowego dla OSP Lipiny Górne-Borowina. Teraz czekamy na jego akceptację. Jeszcze wcześniej złożyliśmy wnioski ze wszystkich jednostek OSP na inny sprzęt ochrony osobistej – mówi Stanisław Dyjak, wójt gminy Potok Górny.  Chciałbym serdecznie podziękować Ministerstwu Sprawiedliwości, panu ministrowi Zbigniewowi Ziobrze, panu wiceministrowi Marcinowi Romanowskiemu, jak również całemu rządowi zjednoczonej prawicy na czele z premierem Mateuszem Morawieckim – dodaje włodarz.

Koszt lekkiego wozu bojowego wynosi 198 000 zł, z czego gmina Potok Górny pokryła tylko 10 900 zł.

– Cieszę się, że będziecie dysponowali nowym wozem. Gmina Potok Górny jest gminą pograniczną na końcu województwa lubelskiego, nie jest też gminą bogatą, a dla nas ważne jest, aby takie wspólnoty lokalne wspierać – mówi Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości. – Fundusz Sprawiedliwości to fundusz, którego środki pochodzą bezpośrednio od przestępców, a przeznaczane są na pomoc tym, którzy są pokrzywdzeni i mają one wymiar solidarnościowy – dodaje.

Tego samego dnia został również oddany do użytku nowy odcinek drogi o długości 0,225 km, który połączył Jasiennik Stary z Nową Wsią. Inwestycja kosztowała 103 899,81 zł brutto.

~Kuliński Michał

- Reklama -

Zostaw odpowiedź