- Reklama -

- Reklama -

Nowi przysięgali

W sobotnie przedpołudnie słowa roty przysięgi „Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam!” z dumą wypowiedziało 42 ochotników z Lubelszczyzny, którzy ukończyli właśnie szkolenie podstawowe. Szeregi 2. Lubelskiej Brygady OT w ostatnich dniach poszerzyły się w sumie o 83 nowych żołnierzy. Pozostali to rezerwiści, którzy zakończyli już szkolenie wyrównawcze.

- Reklama -

Ceremonia odbyła się na placu apelowym na terenie koszar przy ul. Droga Męczenników Majdanka w Lublinie. Nowi żołnierze złożyli przysięgę w obecności licznie zgromadzonych gości, swoich rodzin i bliskich.
Wśród ochotników jest m.in. mechanik, magazynier, leśnik, informatyk, hydraulik, bankowiec, listonosz, kosmetyczka, nauczyciel. Średnia wieku to 32 lata. Nowi żołnierze rozpoczną służbę w pododdziałach 2. LBOT, zgodnie z rejonem swojego zamieszkania.

 

Wypowiadając słowa roty przysięgi wojskowej, dziś to wy weźmiecie na siebie zaszczytny obowiązek służby i wierności Polsce. Bierzecie na siebie współodpowiedzialność za bezpieczeństwo Narodu. Bezpieczeństwo, które w obecnych czasach powinien czuć każdy obywatel Polski. Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza i z pewnością na zawsze pozostanie w waszej pamięci. Aktem przysięgi zostaniecie zobowiązani do gotowości poniesienia najwyższych poświęceń wobec Polski. Wojna za naszą wschodnią granicą pokazuje, jak wielki udział w obronie Ojczyzny odgrywają szkolenia, morale i przywiązanie do ziemi swoich ojców – mówił do żołnierzy składających przysięgę i zgromadzonych gości dowódca 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej pułkownik Tadeusz Nastarowicz.

- Reklama -

WOT to najmłodszy, piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP. Z racji powszechnego charakteru i otwarcia formacji na blisko 90% polskich obywateli w wieku od 18 do 55 lat, ochotnicy są swoistą mieszanką doświadczeń, kompetencji oraz zainteresowań. Wśród 32 tys. żołnierzy WOT można spotkać przedstawicieli praktycznie wszystkich zawodów i grup społecznych. Ochotnicy poświęcają swój czas, by uczyć się, jak bronić Ojczyzny, swego domu i jak być pomocnym ramieniem dla społeczności, z której się wywodzą.

por. Marta Gaborek

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.