- Reklama -

- Reklama -

Nowi honorowi?

Stowarzyszenie Singerowskie wystąpiło do Rady Miasta Biłgoraja o zaakceptowanie trzech obywateli Izraela jako Honorowych Mieszkańców Biłgoraja. Okazją do tego ma być 10 lat partnerstwa z miastem Afula.

W 2020 roku minęło 10 lat, odkąd samorząd Biłgoraja podpisał z samorządem miasta Afula w Izraelu umowę o partnerstwie. W tym okresie nie brakowało wymian młodzieży czy wzajemnego wsparcia samorządów. Z tej okazji Stowarzyszenie Singerowskie wystąpiło do Rady Miasta o nadanie trzech zaszczytnych tytułów Honorowy Obywatel Miasta Biłgoraja.

Tytuł mieliby otrzymać: 

Avi Elkabetz – burmistrz miasta Afula i sygnatariusz porozumienia. Avi Elkabetz od samego początku był i jest zwolennikiem współpracy pomiędzy naszymi samorządowcami. Aktywnie wspiera wymianę młodzieży i sam wielokrotnie przyjeżdżał z młodzieżą do naszego miasta. Jest zwolennikiem zintensyfikowania współpracy i włączenia do niej instytucji, stowarzyszeń i biznesu.

- Reklama -

Israel BarOn  prezydent Stowarzyszenia Biłgorajan w Izraelu. Ojciec Israela pochodzi z Biłgoraja. Przeżył holokaust i wyemigrował do Izraela z całą rodziną. Do niedawna ich rodzinny dom funkcjonował przy ulicy Lubelskiej, a dom dziadków przy ulicy Kościuszki. Israel jest przedsiębiorcą i muzykiem, a nade wszystko wielkim przyjacielem Biłgoraja. To on był inicjatorem przyjaznych kontaktów pomiędzy rodzinami biłgorajan, mieszkających w Izraelu, a ich rodzinnym miastem Biłgorajem. Dzięki tym kontaktom mogliśmy lepiej poznać historię naszego miasta. Organizował szereg przyjazdów biłgorajan do swojego miasta. Współfinansował budowę “Ściany Pamięci”. Zorganizował w Biłgoraju koncerty takich gwiazd jak Leon Ptaszka, Baldi Olier czy koncert “Tel Aviv Soloist Ensamble”. Każdy koncert był bezpłatny. Na jego pomoc w Izraelu może liczyć każdy mieszkaniec Biłgoraja. Mogła się o tym przekonać ekipa biłgorajskich ciężarowców, przebywająca w Izraelu na zawodach mistrzostw świata.

Dalia Bar  inicjatorka współpracy miast Afula i BiłgorajDalia jest urodzoną w Biłgoraju córką słynnej rodziny Erbesfeldów, handlarzy drewnem. Mieszkali przy ulicy 3 Maja. Dom ten istnieje do dzisiaj. Obecnie mieszka w Afuli i była inicjatorka podpisania porozumienia pomiędzy Biłgorajem a Afulą. Kocha Biłgoraj i wielokrotnie u nas gościła, w tym z całą dwudziestokilkuosobową rodziną. Jest nieocenionym źródłem informacji o Biłgoraju.

Stowarzyszenie zauważa, że spośród tysięcy Żydów zamieszkujących Biłgoraj znalazłoby się wielu godnych otrzymać to wyróżnienie. Nadanie tych zaszczytnych tytułów powyższym osobom jest symbolem nie tylko dziesięciolecia współpracy pomiędzy naszymi miastami. Jest także oddaniem sprawiedliwości i czci tym biłgorajskim Żydom, którzy tworzyli koloryt i dobrobyt miasta oraz jego wyjątkową wielokulturowość. Ludzka podłość sprawiła, że Żydów w naszym mieście nie ma. Jednak pamiętajmy, że historia naszego miasta bez Żydów jest pusta i nieprawdziwa.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.