- Reklama -

- Reklama -

Nowele Wacława Żmudzkiego po stu latach

- Reklama -

W minionym tygodniu odbyło się spotkanie promujące ponowne wydania nowel Wacława Żmudzkiego. Był on wielkim poetą, patriotą, działaczem społecznym, który przez swe dzieciństwo związany był z Ziemią Biłgorajska.

Dorosłe – zawodowe i literackie – życie Wacław Żmudzki związał z Lwowem. Był uznanym literatem, jego twórczość zalecana była jako lektura uzupełniająca w szkołach. Debiutował i wydawał swe dzieła wspólnie ze Stefanem Żeromskim. Był działaczem patriotycznym brał udział w obronie Lwowa w 1918 roku orz rozprowadzał zakazane publikacje na terenie zaboru rosyjskiego. Była także bankierem i działaczem społecznym.

- Reklama -

Podczas spotkania autorzy książki, a także przedstawiciele Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego oraz Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego opowiedzieli o kulisach powstawania publikacji i o trwającym od kilku lat procesie przywracania pamięci o tym zasłużonym artyście i działaczu społecznym.

Publikacja została przygotowana z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 440. rocznicy nadania Biłgorajowi praw miejskich. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym z programu Działaj Lokalnie realizowanego przez Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej, firmy Model Opakowania S.A., a także Urzędu Miasta Biłgoraj i Starostwa Powiatowego w Biłgoraju.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.