- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Nowe plany „Cebularzy” z Goraja

"Cebularze" to skrócona nazwa stowarzyszenia w gminie Goraj, które od 2012 roku działało jako nieformalna grupa mieszkańców na terenie tej gminy.

 Z dniem 17 lutego 2020 r. zarejestrowaliśmy organizację Cebularze  Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Miejscowości, Gminy i Parafii Goraj. Co prawda jest to dalsza kontynuacja działań nieformalnej grupy „Cebularze”, ale teraz mamy dużo  większe możliwości, aby pozyskiwać i realizować projekty społeczne, kulturalne i edukacyjne –podkreśla prezes nowo powstałego stowarzyszenia Jarosław Gorzkowski. 
„Cebularzy” tworzy grupa kilkudziesięciu aktywnych ludzi, chcących coś dać z siebie dla lokalnej społeczności. Od początku działalności jej członkowie ściśle współpracują z samorządem gminy Goraj, tamtejszą parafią oraz innymi organizacjami pozarządowymi. Ambitne plany „Cebularzy” chwilowo pokrzyżował wybuch epidemii koronawirusa. – Gdy  trzeba było dostosować się do nowych warunków i obostrzeń, włączyliśmy się w działania „Widzialnej Ręki Biłgoraja i okolic”. Udało się wspólnie uszyć ponad tysiąc maseczek ochronnych dla służby zdrowia. Włączyliśmy się także w akcję Urzędu Gminy Goraj i pomogliśmy w dystrybucji maseczek dla mieszkańców Goraja. Podjęliśmy się także remontu salki parafialnej na plebanii w Goraju, która służy spotkaniom formacyjnym różnych grup oraz zebraniom. Dbamy także o otoczenie cmentarza parafialnego w Goraju, kapliczek itp. – dodaje prezes Jarosław Gorzkowski
Stowarzyszenie ubiega się o środki na swoją działalność statutową. Udało się już pozyskać dotację w wysokości 4600 zł w ramach projektu „Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje FIO 4”. –Spośród 305 wniosków nasz znalazł się na wysokim trzecim miejscu. Uda nam się dzięki temu zakupić duży namiot, składane krzesełka, ławki oraz laptop  podsumowuje Paweł Kuraś, wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Miejscowości, Gminy i Parafii Goraj.
Dotację sfinansował Narodowy Instytut Wolności ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 w partnerstwie z BARR S.A., Gminą Zwierzyniec oraz  Polskimi Jagodami. Operatorem projektu jest Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej oraz Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych.

- Reklama -

– Tydzień temu został złożony kolejny wniosek o środki z Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej do programu Działaj Lokalnie, ponieważ chcemy zagospodarować nieużytkowany teren wokół plebanii w Goraju i zrobić „ogród społeczny”  planuje wiceprezes Kuraś.  
W planach członków stowarzyszenia jest też rozpoczęcie prac nad odnowieniem zabytkowych pomników na cmentarzu parafialnym w Goraju ze środków kwesty parafialnej oraz Urzędu Gminy Goraj. Nowo zarejestrowana organizacja wspomagać będzie także  działania na rzecz młodzieży. Od przyszłego tygodnia we współpracy z miejscową parafią kilkunastoosobowa grupa młodzieży rozpocznie udział w projekcie, który zakłada rozwój kompetencji społecznych. Odbędzie się to dzięki współpracy z Europejskim Domem Spotkań – Fundacją Nowy Staw z Lublina, młodzież w przyszłym roku uczestniczyć będzie w wymianach międzynarodowych.

red.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.