- Reklama -

Nowe drogi, chodniki i kanalizacja

Samorząd gminy Łukowa w bieżącym roku realizuje kilka inwestycji. Będą nowe drogi, chodniki i kanalizacja.

Ponad 2 mln zł będzie kosztować budowa sieci sanitarnej w Pisklakach. Prace rozpoczęły się jeszcze w 2017 roku, a termin zakończenia budowy kanalizacji to koniec lipca 2018 r. Samorząd pozyskał na ten cel dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie (1 mln 530 tys. zł), 62 tys. zł to wkład mieszkańców. Reszta potrzebnych funduszy pochodzi z budżetu gminy.

W gminie Łukowa w tym roku będą także inwestycje w infrastrukturę. Samorząd planuje modernizację kolejnego odcinka o długości 1 km drogi gminnej Podsośnina – Chmielek. Prace mają zakończyć się pod koniec czerwca. Będzie to droga asfaltowa. W trakcie inwestycji odbudowane będą także przydrożne rowy, a pobocze utwardzone tłuczniem. Koszt inwestycji to 412 tys. zł. Środki pochodzą z budżetu gminy.

Do końca lipca br. mają zakończyć się prace przy budowie dróg w Kolonii Łukowa. Będą to dwa odcinki nowej nawierzchni. Pierwszy o długości 245 m.b. to dojazd do budynków mieszkańców. Drugi (115 m.b.) to droga dojazdowa do firmy „Łukowa Tabaco” oraz pól. Prace mają kosztować ponad 125 tys. zł. Gmina postara się jeszcze otrzymać dofinansowanie na te inwestycje z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych.

- Reklama -

Będą również remonty dróg powiatowych. Kosztami remontów po połowie dzielą się samorząd gminny i powiatowy. Planuje się przebudowę 450 m.b. drogi w Szarajówce i 1 km 650 m.b. drogi w Pisklakach. W planach jest także przebudowa mostu na rzece Tanew w Szostakach.

Samorząd planuje, że wzdłuż drogi gminnej w Łukowie III powstanie nowy chodnik. Będzie to 1390 metrów bieżących ścieżki dla pieszych, a zadanie podzielone będzie na dwa etapy. Najpierw powstanie 540 m.b. za prawie 150 tys. zł. Prace mają zakończyć się pod koniec czerwca. Środki na ten cel będą pochodzić z budżetu gminy i funduszu sołeckiego.

Drugi etap budowy chodnika to 850 m.b. kostki. Przewidywalny koszt tych prac to 280 tys. zł. Samorząd stara się o dotację na ten cel z Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Biłgorajska”, która ma wynieść 127 tys. zł. Reszta to środki własne gminy.

W tym roku będą też inwestycje przy szkołach. Planowana jest modernizacja placów zabaw przy Szkole Podstawowej w Łukowej i Chmielku. Wymiana częściowo uszkodzonej sztucznej nawierzchni ma kosztować ponad 84 tys. zł. Będzie także modernizacja elewacji budynku Gimnazjum w Łukowej. Prace remontowe, w tym malowanie elewacji oraz stolarki okiennej, montaż okapników, wymiana orynnowania będą kosztować ponad 125 tys. zł i zakończą się w lipcu. Pieniądze na ten cel będą pochodzić z budżetu.

Urząd chce także zbudować siłownię zewnętrzną. Zadanie obejmie sześć kompletów urządzeń do ćwiczeń wraz ze strefą relaksu (ławki, stolik do gry w szachy) oraz zagospodarowanie terenu. Koszt budowy wynosi 54 tys. zł, a prawie połowa pieniędzy ma pochodzić z dofinansowania Ministerstwa Sportu i Turystyki.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.