- Reklama -

- Reklama -

Nowalijki zdrowe czy nie?

- Reklama -

Początek wiosny to pora, kiedy szczególnie chętnie sięgamy po nowalijki. Pierwsza sałata, rzodkiewka czy szczypiorek bardzo smakują, ale czy jedząc te warzywa przyniesione z supermarketów, robimy słusznie? Wczesne warzywa, które pojawiają się w marcu lub kwietniu na sklepowych półkach, zazwyczaj pochodzą z zagranicy. Hiszpańskie pomidory, holenderskie ogórki, włoskie rzodkiewki czy truskawki z Maroka dziś nikogo nie dziwią. Te warzywa i owoce pochodzą zazwyczaj z upraw pod osłonami. Z krajowych warzyw w kwietniu dostępny jest szklarniowy ogórek i szczypiorek. Czy więc warto sięgać po wątpliwej jakości warzywa, aby zaspokoić głód witamin? Lepiej jest hodować własne nowalijki i cieszyć się zdrowymi warzywami. 

Bardzo łatwa w uprawie jest cebula. Uprawa cebuli zarówno tej z dymki, jak i z nasion nie sprawia żadnych kłopotów. Nasiona najlepiej wysiewać w pierwszych dniach kwietnia, w płytkich rzędach odległych od siebie o około 30 cm. Po wschodach dokonujemy przerywki: silniejszej lub słabszej, w zależności jakiej wielkości główki chcemy zebrać.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Uprawa cebuli z dymki zapewnia nam zbiór wcześniejszy niż z siewu. Przy zakupie materiału powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość cebulek. Im są one mniejsze tym w uprawie pewniejsze.

Jeżeli posiadamy tunel foliowy, w kwietniu możemy doczekać się pierwszych młodych warzyw, takich jak sałata, rzodkiewka, pietruszka, marchewka, szczypiorek, nać selera, koper, burak ćwikłowy czy rzeżucha.

Co ciekawe, istnieją również warzywa, które możemy zbierać nie tylko wczesną wiosną, ale także w czasie niezbyt mroźnej zimy. Do takiej uprawy z pewnością znakomicie nadaje się smaczna i wartościowa roszponka, która w naszym kraju jest jeszcze stosunkowo mało znana i niedoceniana, mimo iż zasługuje na znacznie większą uwagę i zainteresowanie. 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Wczesną wiosną możemy także posiać szpinak. Jeżeli okryjemy go agrowłókniną, przyspieszy to wegetację i pierwsze zbiory. Pod koniec marca do gruntu można także wysiewać nasiona kopru, ale ponieważ młode rośliny słabo znoszą przymrozki, powinny zostać osłonięte włókniną. Koper warto też siać sukcesywnie co 2-3 tygodnie, gdyż w ten sposób można znacząco przedłużyć okres jego zbiorów.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.