- Reklama -

- Reklama -

Nowa wystawa w Biłgoraju już otwarta (FOTO)

W Biłgoraju czeka już nowa wystawa. To „SZTUKA – MODA - PIĘKNO” w salach wystawowych galerii „Pierwsze Piętro” Młodzieżowego Domu Kultury. Autorami prezentowanych obrazów jest młodzież uczestnicząca w zajęciach plastycznych w pracowni Tęczowa Malarnia. Wystawę można oglądać do końca lutego.

- Reklama -

 

Sztuka – moda oraz Sztuka – rzeźba – to tematy dwóch serii obrazów, jakie zawisły na ścianach galerii pierwszego piętra w biłgorajskim MDK. Dwa odmienne tematy połączone jednym zamysłem. Wychowankowie najstarszych – młodzieżowych grup plastycznych – stworzyli obrazy, do których inspiracji dostarczyły dzieła okresów w sztuce od starożytności po czasy współczesne.

Praca inspirowana dziełami sztuki pozwoliła młodym artystom zapoznawać się podczas zajęć z różnorodnością i zmiennością na przestrzeni wielu wieków elementów ubiorów, fryzur, biżuterii, nakryć głowy, które poznajemy dzięki obrazom i rzeźbom artystów. Ukazane zostały bogactwo, przepych sukien i toalet okresu renesansu, baroku, rokoka, podkreślająca kobiecość i wdzięk, a mająca swe źródła w klasycznej sztuce antyku moda okresu cesarstwa – empire, dziewiętnastowieczne krynoliny, suknie z okresu art deco, ale też – dająca wszystkiemu początek w naszej kulturze – szlachetna prostota greckich i rzymskich peplosów, tunik i hitonów.

Prace wykonane są w różnorodnych technikach rysunkowych i malarskich – ołówkiem, węglem, pastelami, farbami akrylowymi. Każdy wykorzystywał indywidualne potrzeby w zakresie ekspresji twórczej. Efektem są obrazy, w których zachwycają niezwykłe umiejętności, kunszt w posługiwaniu się tworzywem malarskim. Patrzymy przecież na dzieła bardzo młodych artystów wciąż doskonalących swój warsztat pracy.

- Reklama -

Ważnym elementem tworzącym i niejako budującym całość ekspozycji są suknie historyczne wykonane przez uczennice Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. To element współpracy i promocja szkoły, gdzie uczą się przyszli mistrzowie i kreatorzy mody.

Kolejnym wyjątkowym momentem była chwila podziękowania za kilkunastoletnią pracę twórczą Martynie Kniaziowskiej.  Tegoroczna maturzystka wniosła do pracowni plastycznej niezliczoną ilość pięknych chwil. Mała Martynka została przyprowadzona na zajęcia plastyczne mając niecałe 4 lata. Już wówczas wykazywała się świetną wyobraźnią, olbrzymim zaangażowaniem, wrażliwością, wyczuciem koloru i kompozycji.

Uroczystość otwarcia wystawy to także okazja do podziękowań dla rodziców. To oni pokazali swoim dzieciom możliwości rozwoju poprzez sztukę. To oni angażowali się, nieraz bardzo długo, przywożąc swoje pociechy na popołudniowe zajęcia.  Większość tych młodych ludzi uczestniczy w zajęciach plastycznych od co najmniej 5 lat.

 

 

 

 

             

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.