Nosili Polskę w sercu

 

W całej Polsce już trwają przygotowania do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a kulminacyjne obchody przypadną na 11 listopada 2018 r. Sejm RP VIII kadencji zdecydował o ustanowieniu roku 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ze względu na historyczne i społeczne znaczenie tej rocznicy, a właściwie procesu odzyskiwania niepodległości, przez cały 2018 rok będą odbywały się wydarzenia akcentujące tę datę.

Świętując odzyskanie niepodległości, nie można zapominać, że wolność nie przyszła sama. Polacy wykorzystali szansę daną przez Boga i historię, i aktywnie przystąpili do przejmowania władzy na ziemiach polskich okupowanych przez państwa zaborcze. Rozpoczął się żmudny proces odbudowy państwa polskiego zniszczonego przez zaborców i I wojnę światową. Temu procesowi towarzyszył entuzjazm i radość z odzyskania niepodległości, a przede wszystkim wiara.

W rocznicowe uroczystości włącza się Społeczny Komitet Upamiętniania Miejsc Pamięci Narodowej przy Parafii pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju. Przewodniczący Komitetu przedstawia bogaty program, który m.in. obejmie wystawę pt. "Droga do wolności", wystawę zatytułowaną "Znajdź swojego przodka", film dokumentalny o budowniczych kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, foldery i broszury okolicznościowe, uroczystość religijno-patriotyczną z poświęceniem tablicy upamiętniającej budowniczych świątyni w Puszczy Solskiej. – Pragnieniem naszym jest uhonorowanie księdza Henryka Dubiszewskiego i ks. Władysława Bargieła, a także 774 rolników i 776  bezrolnych, którzy, niosąc w sercu Polskę, po latach niewoli budowali tę świątynię od 1921 do 1928 r. jako wotum wdzięczności za odzyskaną wolność, za zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej i "Cud nad Wisłą" – mówi Henryk Grabias, przewodniczący Społecznego Komitetu Upamiętniania Miejsc Pamięci Narodowej. – Mamy już do dyspozycji wiele materiałów, dokumentów, zdjęć, ale z pewnością są jeszcze osoby, które zachowały w pamięci przekazywane wspomnienia świadków budowy kościoła. Te osoby prosimy o kontakt i o udostępnienie różnych pamiątek, które po sfotografowaniu oddamy – apeluje przewodniczący. – To nasza wspólna sprawa i nasz narodowy obowiązek pamiętać wielkie czyny i uhonorować rodaków, którzy często, nie mając na chleb, wznosili świątynię, dziękując Panu Bogu za wyzwolenie Ojczyzny. Budowa kościoła była wielkim wydarzeniem, powstawała ogromnym wysiłkiem – dodaje pan Henryk.

Wydarzenia zaplanowane przez Społeczny Komitet Upamiętniania Miejsc Pamięci Narodowej mają jeszcze jeden cel. – Chodzi też o to, by świętując 100. rocznicę odzyskania niepodległości, rozwijać w mieszkańcach Ziemi Biłgorajskiej postawy obywatelskie, cechy dobrej współpracy, razem zrobić coś, co pozostanie w środowisku po zakończeniu obchodów, a przez to wszystko złożyć dziękczynienie Bogu za dar wolności – podkreśla przewodniczący. – Jeszcze raz bardzo proszę o kontakt i umozliwienie skorzystania z posiadanych przez Czytelników NOWej Gazety Biłgorajskiej fotografii, dokumentów, pamiątek, wspomnień dotyczących budowy kościoła – ponawia prośbęHenryk Grabias.

Osobą, z którą można kontaktować się w tej sprawie, jest p. Anna. Tel. 698 131 664.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.