- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Noc w bibliotece

- Reklama -

„Noc Bibliotek” to ogólnopolska akcja, w którą włączyła się biłgorajska filia Biblioteki Pedagogicznej. Noc Bibliotek to akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej dostępne i otwarte instytucje kultury. Organizatorzy liczą na to, że po poznaniu bibliotek podczas Nocy, czytelnicy wrócą do nich również w dzień. I w kolejne dni. – Hasło przewodnie „Nocy Bibliotek” to „Wolno czytać!”. Do akcji przystąpiło ponad tysiąc bibliotek w całym kraju. Wydarzenie to promuje czytelnictwo i pokazuje, że biblioteki są bardzo ważne, otwarte i ciekawe dla wszystkich – mówiła Małgorzata Tyburska, kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu Filia w Biłgoraju. Dodała, że działalność biblioteki nie ogranicza się tylko do wypożyczania książek.

„Noc Bibliotek” rozpoczęła się projekcją filmu „Magiczne drzewo”. Następnie miało miejsce „popołudnie z poezją”. O swojej twórczości opowiadały Ewa Bordzań i Maria Gęborys. – Trudno nam powiedzieć, czym jest poezja. W słowniku znajdziemy definicję, że jest to ogół utworów literackich pisanych wierszem. Moim zdaniem, poezja to refleksja o śmierci, życiu, człowieku, przyrodzie i o tym, co mamy w swoim wnętrzu. To wszystko jest ubrane w słowa, ułożone w wersy – mówiła Ewa Bordzań. Zaznaczyła, że obecnie mieszka w otoczeniu lasu, co sprzyja jej twórczości. Mówiła, że jej pierwszy wiersz powstał w szkole podstawowej. Opowiadała również o swoich tomikach. – Bardzo chciałabym, aby moja poezja wpłynęła na ludzi, aby zostały uchronione piękne miejsca w okolicach Biłgoraja. Poeta ma taką wrażliwość duszy. Widzi troszkę więcej, nie patrzy ekonomicznie tylko estetycznie – mówiła poetka.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Maria Gęborys podkreślała, że kocha przyrodę i ludzi. – Do napisania wiersza wystarczy tylko chwila spotkanie z kimś interesującym. Pisanie sprawia mi wielką radość. Wena przychodzi niespodziewanie i staram się od razu zapisywać myśli, bo gdy się rozpierzchną, trudno je pozbierać – mówiła. Zaznaczyła, że w jej zbiorze znajdują się wiersze o przeróżnej treści. Są to wiersze dla dzieci, bajki, opowieści okolicznościowe, wiersze o miłości. – Bardzo lubię to, co robię i mam w sercu ogromną satysfakcję i radość, kiedy ktoś z uwagą słucha moich wierszy – stwierdziła. Dodała, że nie wydała jeszcze tomiku, jednak jej wiersze krążą po świecie. Pisze teksty również dla wiejskich zespołów śpiewaczych. Twórczość Marii Gęborys to również pastorałki, pieśni, kolędy, modlitwy, napisała nawet sztukę teatralną. W dorobku twórczym posiada wiele wierszy, a wszystko zaczęło się od wiersza o pijaku, którym wygrała konkurs.

Następnie Jadwiga Czubajska przeprowadziła warsztaty haftu krzyżykowego. Piotr Flor, regionalista, pasjonat historii wygłosił prelekcję na temat: „Życie codzienne biłgorajan w XVII wieku”. Następnie odbył się wieczór z Sienkiewiczem – maraton czytania „Ogniem i mieczem”, gra towarzyska „Flirt” cytatami z książek: „Krzyżacy”, „W pustyni i w puszczy”, „Latarnik”, „Trylogia, „Rodzina Połanieckich”, „Bez dogmatu”.

„Nocy Bibliotek” towarzyszyła „Wystawa książek w miniaturze” ze zbiorów pani Bogumiły Zębalskiej z Krakowa. Była możliwość czytania ich przez lupę.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.