Niezwykły koncert w kościele

Projekt Kolędy na szlaku kultur to przedstawienie muzyczne, opowieść o dziejach Biłgoraja od czasów powstania miasta aż po czasy współczesne. Z racji przebiegającego przez Biłgoraj szczególnie uczęszczanego szlaku komunikacyjnego, odbywających się tu Jarmarków, miasto rozkwitało nie tylko pod względem handlowym. Przybywający tu handlowcy prócz towarów przywozili nieznaną kulturę, muzykę, sztukę.

 Biłgoraj odwiedzali Rusini, Żydzi, Niemcy, Turcy, Ormianie, a także Francuzi, Szkoci, Grecy, Holendrzy i Anglicy. Jeden z corocznych Biłgorajskich Jarmarków przypadał na szóstego stycznia jest to okres w tradycji chrześcijańskiej w którym śpiewa się kolędy i pastorałki. Nie trudno wyobrazić sobie jak barwny był Biłgoraj w tym okresie. Zespół wokalny Lubelskiej Akademii Muzyki Dawnej wraz z zespołem instrumentów dawnych Senza Battuta pod dyrekcją Dominika Mielko pragnie odtworzyć „brzmienie” wielokulturowego Biłgoraja w okresie świąt Bożego Narodzenia. Podczas koncertu wykonane zostaną kolędy pastorałki i pieśni z różnych kręgów kulturowych obecnych na przestrzeniach dziejów Biłgoraja.

Słuchacze  będą również mieli rzadką okazję wysłuchania brzmienia instrumentów z epoki baroku- fletów barokowych, skrzypiec barokowych, violi da gamba, altówki barokowej. Dźwięk dawnych instrumentów, oraz odpowiednia praktyka wykonawcza przyczynią się do wykreowania niezwykłej atmosfery  świątecznego koncertu. Koncert zostanie wykonany przez zawodowych muzyków związanych z instytucjami kultury w Polsce (m.in. Filharmonia Lubelska).

 

Wykonawcy:

ZESPÓŁ WOKALNY LAMD:

Ewa Wołoszkiewicz- sopran

Michał Wajda- Chłopicki- alt

Kamil Król- tenor

Grzegorz Paluch- bas

Kamil Maciałek- bas

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.