- Reklama -

Niezbędne akcesoria w wędkarstwie podlodowym

Wędkarstwo podlodowe dla wielu wędkarzy jest okresem w roku, na który czekają z utęsknieniem, zaciskając kciuki. Wówczas w zaciszu swojego warsztatu kompletują bardzo istotny w wędkarstwie podlodowym sprzęt.

Ci, którzy chcą się tej dziedzinie wędkarstwa poświęcić, bezwzględnie powinni zadbać o specjalistyczne wyposażenie. Podstawą jest dobrej jakości odzież na niepogodę, ale o sukcesie wędkarskim decyduje coś zupełnie innego… Wędkarz podlodowy jest zmuszony pozyskać kilka niezbędnych akcesoriów.

Świdry do lodu

Podstawową sprawą jest narzędzie, dzięki któremu będziemy mogli w pokrywie lodowej wiercić przeręble. Temu zadaniu służą specjalne świdry do lodu, które stanowią bezwzględną podstawę wyposażenia wędkarza podlodowego. Dobrej jakości świder to narzędzie pozwalające nam na wiercenie wielu przerębli w ciągu całego dnia. Kluczową sprawą decydującą o jakości świdra jest łatwość, z jaką ostrza będą się przedzierały przez różne rodzaje lodu. Świder, który nie pozwala na komfortowe i szybkie wywiercenie przerębla nawet w grubym lodzie w krótkim czasie, wyeliminuje nas z komfortowego wędkowania. Wędkarz bardzo szybko się zmęczy, a sama myśl o kolejnej zmianie miejsca będzie wywoływała złość. W naszej opinii świder nie pozwala na kompromisy. Powinien być sprawdzony i najwyższej jakości, bowiem to od niego zaczyna się wędkowanie na lodzie.

Wędki podlodowe

- Reklama -

Kolejnym bardzo istotnym produktem, którego nie znajdziemy w standardowo wyposażonej wędkarskiej szafie, są wędki podlodowe. To bardzo specyficzne wędziska służące jedynie do wędkowania z lodu. W dobrej jakości wędce będziemy mieli okazję obserwować dokładnie te same cechy, które znane są w zaawansowanych technologicznie wędziskach spinningowych. Niestety, wędkarze, którzy chcą podejść do łowienia z lodu, bardzo często wybierają kije specjalistyczne, a te są stosunkowo drogie. Wysoka cena spowodowana jest zastosowanymi komponentami oraz klasą blanku, z którego wędki podlodowe zostały zbudowane. Mimo niewielkich rozmiarów i czasem filigranowych gabarytów, wędki podlodowe pozwalają na operowanie dużymi przynętami, na które łowi się rekordowe okazy drapieżników.

Przynęty podlodowe

Najciekawszym działem wędkarstwa podlodowego są bez wątpienia przynęty podlodowe. Te dzielone są na wiele grup i działów. Ze względu na przeznaczenie wyróżniamy przynęty takie jak: błystki podlodowe, żuczki, poziomki, mor myszki oraz całą masę ich odmian i kombinacji. Co ciekawe, wiele najlepszych przynęt podlodowych produkowanych jest przez lokalnych rzemieślników, którzy od lat specjalizują się w połowie z lodu. Przynęty podlodowe bardzo często noszą znamiona wyrobów jubilerskich a stosowane do nich komponenty są szczególnie drogie. Znane są przypadki budowanie niewielkich mor myszek, które zdobione są cyrkoniami lub kryształkami Swarovskiego. Przynęty podlodowe możemy kupić już za kilka złotych, ale ich górna granica nie jest precyzyjnie wyznaczona. Znamy takie, które kosztują kilkadziesiąt złotych.

Wędkarstwo podlodowe wymaga odpowiedniego przygotowania i podejścia. Ci wędkarze, którzy choć raz wybiorą się na lód, aby wywiercić choć kilka przerębli i do tego złowią choć jednego niewielkiego okonia, wpadną w tę ciekawą dziedzinę wędkarstwa na długie lata. Łowienie na lodzie to bardzo specyficzna, trudna i niesamowicie pasjonująca forma wędkarstwa. Wielu wędkarzy podlodowych właśnie ten krótki, bo kilkutygodniowy czas wędkowania ceni najbardziej.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.