- Reklama -

- Reklama -

Niewybuch w biłgorajskim lesie

W czwartek jeden z biłgorajskich leśniczych dostrzegł w lesie niezwykły i bardzo niebezpieczny przedmiot. Był to pocisk moździerzowy z okresu II wojny światowej. Uważajmy, kiedy na swojej drodze napotkamy tego typu znalezisko. Niewłaściwe obchodzenie się z nim, może skończyć się dla nas tragicznie.

To miał być zwyczajny dzień, jednak dla leśniczego z Nadleśnictwa Biłgoraj stał się wyjątkowy po natknięciu się na „pamiątkę wojenną”, które nadal ukrywają się w leśnych zakamarkach. Leśniczy postąpił bardzo odpowiedzialnie i zamiast samemu próbować „uporać się” ze znaleziskiem, powiadomił odpowiednie służby, dzwoniąc pod numer alarmowy.

– Jest to pocisk moździerzowy z okresu II wojny światowej. Tego typu znaleziska odnajdowane w obecnym czasie, będące niewybuchami lub które nie zostały zdetonowane, stanowią duże zagrożenie dla otoczenia. Pomimo tego, że tyle lat znajdowały się pod ziemią, nadal posiadają mnóstwo niebezpiecznych, wybuchowych materiałów – informuje na swojej stronie Nadleśnictwo Biłgoraj. 

Tego typu historyczne pamiątki stają się już rzadkością. Wiele z nich zostało już odnalezionych i zabezpieczonych. Jednak gdy ktoś znajdzie przedmiot przypominający swoim kształtem niewybuch, należy bezwzględnie go nie dotykać. Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po jego odnalezieniu może być dla nas niebezpieczne, a w skrajnych przypadkach może zakończyć się śmiercią.

Pamiętajmy, że zawiadamiając właściwą instytucję, należy podać:

- Reklama -

  • miejsce i opis zlokalizowanego przedmiotu, który może być ładunkiem wybuchowym,
  • numer telefonu, z którego prowadzona jest rozmowa i swoje nazwisko.

A ponadto powinniśmy uzyskać potwierdzenie przyjęcia powyższego zawiadomienia. W oczekiwaniu na przybycie policji, saperów lub innych służb ratunkowych możemy zabezpieczyć teren prowizorycznym ogrodzeniem w promieniu dwóch, trzech metrów.

Nadleśnictwo Biłgoraj

M.

- Reklama -

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Patryk mówi

    W Biłgoraju

  2. Tomasz mówi

    Gdzie to znalezli??

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.