Wypożyczalnia sprzętu Kołodziej-baner górny

- Reklama -

Niepełnosprawni z pomocą

W gminie Józefów zatrudniono asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej. Koszty zatrudnienia pokrywa dotacja otrzymana na ten cel przez Urząd Miejski.

Rządowy program “Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” adresowany jest do osób niepełnosprawnych, posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Władzom gminy Józefów udało się uzyskać dofinansowanie w wysokości 222 tys. zł na zatrudnienie takiej osoby. – Wystąpiliśmy o 400 tys. zł dofinansowania, ale z tytułu pandemii środki zostały przycięte. Asystentami zostało wspartych 12 osób. Jest to bardzo potrzebna usługa darmowa dla osób niepełnosprawnych – mówi burmistrz Roman Dziura. – Cieszę się, że możemy pomóc tym ludziom. Gdyby nie było rządowego programu, który zabezpieczałby środki na ten cel, z pewnością nie byłoby nas na taki gest stać. W takiej sytuacji mamy kolejne miejsca pracy na terenie gminy i usługę dla ludzi, którzy takich usług potrzebują – dodaje.

Celem programu jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Takie osoby będą miały możliwość skorzystania z pomocy asystenta m.in. przy wykonywaniu codziennych czynności czy podejmowaniu aktywności społecznej. Program ma na celu również przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych poprzez umożliwienie im uczestnictwa w wydarzeniach społecznych, kulturalnych czy sportowych.

- Reklama -

Do zadań asystenta będą należeć m.in. pomoc w wyjściu, powrocie oraz w dojazdach, np. na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne lub do ośrodków kultury, pomoc w zakupach i w załatwieniu spraw urzędowych.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.