- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Niedoceniony pisarz

Mija rok od pierwszego wznowienia po 100 latach dzieł zapomnianego pisarza Wacława Żmudzkiego, urodzonego na Ziemi Biłgorajskiej, związanego ze Lwowem. Jego twórczość powróciła dzięki żmudnej pracy biłgorajskich intelektualistów.

- Reklama -

Książka pt. „Wacław Żmudzki, Nowele” powstała w ramach projektu „Przywracamy pamięć o Wacławie Żmudzkim”. Projekt ten miał na celu wypromowanie publikacji związanej z twórczością i sylwetką pisarza, pochodzącego z naszego regionu. Książkę wydano z okazji przypadających w 2018 roku 100. rocznicy odzyskania przed Polskę niepodległości oraz 440. rocznicy nadania Biłgorajowi praw miejskich. To dzięki współpracy pasjonatów Żmudzkiego, wielu instytucji, przedsiębiorców i samorządów powstała reedycja jego opowiadań.

Pierwszym propagatorem twórczości Żmudzkiego był Tomasz Brytan, znawca dziejów powstania styczniowego na Biłgorajszczyźnie. Z biegiem czasu pisarzem zaczęło się interesować Biłgorajskie Towarzystwo Literackie, które zorganizowało zbiórkę pieniędzy na remont nagrobka pisarza oraz publikowało pierwsze przedruki jego tekstów w wydawanym przez siebie roczniku „Aspekty”. Finalnie głównym inicjatorem i pomysłodawcą wydania nowel Żmudzkiego w twardej oprawie z profesjonalną korektą był Mariusz Polowy, mieszkaniec Biłgoraja, doktorant w Zakładzie Pozytywizmu i Młodej Polski na UMCS-ie w Lublinie, nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju oraz autor publikacji z zakresu fantastyki grozy i twórczości Stefana Grabińskiego. Książka powstała we współpracy z prezesem Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego Markiem Szubiakiem oraz Andrzejem Czacharowskim, pasjonatem twórczości Żmudzkiego.

Pozycja ta prezentuje obszerną biografię autora, która została uzupełniona o nieznane dotąd fakty. Zbieranie informacji, by ją odtworzyć, zajęło twórcom około czterech lat. Publikacja zawiera również dziewięć nowel, których główną problematyką jest sytuacja chłopów polskich po klęsce powstania styczniowego oraz męczeństwo unitów na ziemiach Lubelszczyzny i Podlasia. Autor tych opowiadań Wacław Żmudzki wywodzi się z Lubelszczyzny, jednak dorosłe życie spędził we Lwowie. Był aktywnym działaczem społecznym i niepodległościowym. Zarządzał niegdyś największym Galicyjskim Bankiem Kupieckim. Wśród jego przyjaciół byli inni znani literaci, m.in. Jan Kasprowicz i Kornel Makuszyński. W swojej twórczości nigdy konkretnie nie wskazywał na miejsce swojego pochodzenia. Jednak akcję swoich utworów umiejscawiał w konkretnej przestrzeni w naszym regionie. Nigdy nie padły nazwy tych miejscowości, ale szczegóły opisanych lokalizacji wskazują np. na Batorz czy Branew.

Pozycja wywołała pozytywny oddźwięk wśród czytelników. Nakład 200 egzemplarzy rozszedł się w ciągu miesiąca. Konieczne było dodrukowanie kolejnych 300 egzemplarzy. Książka była dostępna w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, Punkcie Informacji Kulturalnej i Turystycznej, i u prywatnych przedsiębiorców (np. kiosk Kolporter). Zainteresowanie publikacją było i nadal jest duże. Mariusz Polowy udzielił wielu wywiadów na temat książki, m.in. na antenie Telewizji Lublin.

Do tej pory spotkania z autorem udało się zorganizować w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Biłgoraju, Bibliotece Pedagogicznej w Biłgoraju oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie. W planach są również spotkania z autorem książki w szkołach średnich powiatu biłgorajskiego, które rozpoczną się w grudniu tego roku. Twórcy mają nadzieję, że będzie to najskuteczniejszy sposób, by przywrócić należne miejsce pisarzowi i mówić o nim kolejnym pokoleniom. Pomocą w szerzeniu wiedzy o pisarzu będą książki Żmudzkiego wraz z konspektami lekcji i materiałami multimedialnymi (audiobook nagrany przez Alicję Jachiewicz i Stefana Szmidta) zostawione przez współautorów w szkołach.

- Reklama -

Wydawcą nowel Wacława Żmudzkiego jest Studio Suite 77 w Biłgoraju. Natomiast fundusze na reedycję tego dzieła pozyskano z Fundacji FLZB Działaj Lokalnie X, Modelu Opakowania oraz z Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego w Biłgoraju.

Biłgorajskie Towarzystwo Literackie i Mariusz Polowy pragną ponownie wydać dorobek literacki Wacława Żmudzkiego. Trwają już prace nad kolejnymi publikacjami. Pisarz jest autorem nie tylko nowel, ale też czterech powieści. Za trzy miesiące będzie gotowa pierwsza, a zarazem najważniejsza z nich zatytułowana „Bór”.

– Wydawanie książek to kolejny etap przywracania należnego miejsca pisarzowi w historii literatury polskiej – podkreśla Mariusz Polowy.

Z pewnością ponowne wydanie pozostałych dzieł tego autora przyczyni się do przywrócenia pamięci o jego twórczości w naszym regionie. Warto zapoznać się z wydaną w zeszłym roku pozycją, ale także z tą, która ukaże się niebawem, by ten niedoceniony pisarz odnalazł w końcu swoje miejsce wśród zasłużonych ludzi, pochodzących z Ziemi Biłgorajskiej.

J.P.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.